Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingissä on noin 18 000 sähköpotkulautaa – Liikenneturvan toimitusjohtaja haluaisi määrän kuriin: "Näitä dumpataan Suomeen"

9:16Miten sähköpotkulautaonnettomuuksia saataisiin vähennettyä?Tulisiko sähköpotkulautailuun saada promillerajoitus Suomessa? Minkälaisia ratkaisuja Anteroinen tarjoaisi sähköpotkulautaonnettomuuksien vähentämiseksi? Katso koko haastattelu yllä olevalta videolta.
Julkaistu 19.04.2023 19:42
Toimittajan kuva

Lisa Kärnä

lisa.karna@mtv.fi

Muutaman vuoden sisällä katukuvaan ilmestyneet sähköpotkulaudat ovat kirvoittaneet vilkasta keskustelua. Liikenne- ja viestintäministeriön arvion mukaan kevyiden sähköajoneuvojen kuljettajien onnettomuuksista aiheutuu kaikkiaan noin 275 miljoonan euron vuosittaiset onnettomuuskustannukset.

Sähköpotkulaudat luokitellaan kevyiksi sähköajoneuvoiksi, ja niiden laissa sallittu enimmäisnopeus on 25 kilometriä tunnissa.

Helsinkiin ensimmäiset vuokralaitteet tulivat vuonna 2019 ja viime kesään mennessä pääkaupungissa oli arviolta noin 18 000 vuokralautaa eri operaattoreilta. 

– 18 000 lautaa Helsingissä on aivan järkyttävä määrä. Se johtuu siitä, että Helsinki ei pysty rajoittamaan lautojen määrää ja näitä dumpataan tänne Suomeen. Tukholmassa on puolitoista kertaa vähemmän lautoja. Tähän määrään pitäisi pystyä puuttumaan ja se ratkaisu on toimilupajärjestelmä, toteaa Liikenneturvan toimitusjohtaja Pasi Anteroinen Viiden jälkeen -ohjelman haastattelussa.

Anteroisen mukaan lainsäädäntöä sähköpotkulautoihin liittyen on kyllä olemassa, mutta rajoitukset ovat kaupunkikohtaisia. 

– Tällä hetkellä kaupunki ja operaattorit neuvottelevat siitä, minkälaisia rajoituksia tulee. Lainsäädännön kautta kaupungit tarvitsisivat vähän tukevampaa selkänojaa, että he voisivat määrätä ja määritellä, miten kaupunkitilaa käytetään. Tässä on kyse esteettömyydestä ja liikenneturvallisuudesta.

– Nyt tarvitaan koko Suomeen keinoja, Anteroinen sanoo.

Tukholma on jo suitsinut lautojen määrää

Anteroisen mukaan Suomessa on muita Pohjoismaita liberaalimpi lainsäädäntö sähköpotkulautoihin liittyen.

– Tukholmassa on merkittävästi vähemmän lautoja, vaikka se on tuplasti Helsingin kokoinen kaupunki.

Viiden jälkeen kainaloboksikuva

Viiden jälkeen nähdään joka arkipäivä MTV3-kanavalla kello 17.00 alkaen. 

Ohjelma on katsottavissa suorana ja tallenteena myös MTV Katsomossa. Muista päivän uutisissa ja puheenaiheissa myös MTV Uutiset Live. 

Hänen mukaansa muissa Pohjoismaissa on myös esimerkiksi kypärävelvoitteita tai ikään liittyviä rajoituksia.

Tulisiko sähköpotkulautailuun saada promillerajoitus Suomessa? Minkälaisia ratkaisuja Anteroinen tarjoaisi sähköpotkulautaonnettomuuksien vähentämiseksi? Katso koko haastattelu yllä olevalta videolta.

Lisää aiheesta:

Ruokalähetit toivat sähköskootterit katukuvaan – näin laki sanoo niiden käytöstäPoliisi ei tällä hetkellä kieltäisi vuokrattavia sähköpotkulautoja – näkee niissä hyvääkinMTV selvitti: Sähköpotkulautafirmat kertovat sotkusta kulisseissa – toiminta meinasi jo loppua SuomestaOvela keksintö estää humalassa sähköpotkulautailun TampereellaLiikenneturva esittää uusia rajoituksia sähköpotkulaudoille – "Ainoa keino, jolla voidaan puuttua perusongelmaan"Sähköpotkulaudoilla saa suhata ilman promillerajoja, vaikka poliisi tehovalvoo niiden käyttöä – Liikenneturva: "Se on rikos vasta sitten, jos..."
SähköpotkulaudatViiden jälkeenSuomiLiikenneKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sähköpotkulaudat
  • 23.9.05:49
    Liikenneonnettomuudet

    Reetta ja Hasan pelastivat kehitysvammaisen hengen, moni ajoi ohi: "Jokaisen velvollisuus on pysähtyä auttamaan"

  • 16.9.12:59
    Liikenneonnettomuudet

    Näin tiuhaan poliisi kirjotti kesällä sakkoja skuuttirikkeistä – positiivinen havainto nuorista

  • 3.9.07:49
    Liikenneonnettomuudet

    Näin paljon yksi sähköpotkulautaturma maksaa potilasta kohden

  • 30.8.14:16
    Sähköpyörät

    Viritetty sähköpotkulauta voi viedä hengen

  • 26.8.13:38
    Liikenneonnettomuudet

    Poliisi MTV:lle: Kuopion skuutti oli mahdollisesti viritetty – onnettomuudessa loukkaantui kaksi teiniä