Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HBL: Uudenmaan koronaryhmä ehdottaa etäopetusta myös yläkoululaisille

Lehtikuva
Julkaistu 09.12.2020 04:55
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Uudenmaan koronakoordinaatioryhmä kokoontui tiistaina ja ehdotti etäopetusta myös yläkoululaisille eli 7.-9. luokkaa käyville nuorille, uutisoi ruotsinkielinen Hufvudstadsbladet.

Toisen asteen opetuksessa suositellaan jo etäopetusta, mutta Uudenmaan koronakoordinaatioryhmän mukaan myös yläkouluissa olisi suositeltavaa siirtyä etäopiskeluun.

HUSin johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi kertoi Hufvudstadsbladetille, että suositus voi tulla voimaan aikaisintaan ensi viikolla.

Koronakoordinaatioryhmä haluaa tiukentaa myös muun muassa kokoontumisrajoituksia.

Lue myös: Korona on pitänyt ihmiset varpaillaan koko Suomessa: ”Koko ajan pikkupelko päällä siitä, että joku sairastuu”

Lue myös: Ensi kevät näyttää, miten koronarajoitukset vaikuttavat arvosanoihin – "Pyritään tukemaan niitä opiskelijoita, joihin tämä tilanne on vaikuttanut"

Lisää aiheesta:

Pääkaupunkiseutu siirtyy koronaepidemian leviämisvaiheeseen – koulut alkavat lähiopetuksessaPääkaupunkiseutu jatkaa koronarajoituksia – yläkoulut ja toinen aste jatkavat etäopetuksessa pääsiäisen yliKorona sulkee myös yläkoulut pääkaupunkiseudulla: "Kolme viikkoa on nuoren maailmassa tosi pitkä aika"Helsingin pormestari Jan Vapaavuori piti koronainfonPääkaupunkiseudun rajoituksia jatketaan tämän kuun loppuun – lasten ja nuorten harrastustoimintaa pohditaan erikseen ensi viikolla uudestaanEspoolaisrehtori ilahtui kuullessaan koronarajoitusten poistamisesta kouluissa – turvavälien toteuttaminen huolettaa: "Meillä ei ole ylimääräisiä tiloja"
KoronavirusUusimaaNuoretOpiskeluUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 06:02
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin koki korona-aikana pelottavia stressioireita – laihtui ja menetti hetkeksi näkökykynsä

  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"