Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HBL: Jussi Niinistö haluaa ahvenanmaalaiset siviilipalvelukseen

Lehtikuva
Julkaistu 28.09.2017 09:29

MTV UUTISET–STT

Puolustusministeri Jussi Niinistön (sin.) mielestä ahvenanmaalaisten tulisi mennä siviilipalvelukseen kuten muidenkin suomalaismiesten, jotka eivät suorita varusmiespalvelusta. Niinistö kertoi näkemyksestään Hufvudstadsbladetille.

Nykylain mukaan ahvenanmaalaiset voivat palvella luotsi- tai majakkalaitoksessa tai muussa siviilihallinnossa Puolustusvoimien sijaan.

Niinistö sanoo, että Ahvenanmaan itsehallintolakia pitäisi muuttaa, jotta maakunnan miehillekin tulisi siviilipalvelusvelvoite. Nykylakia hän pitää "kuolleena kirjaimena". Saarelaisia mahdollisesti koskevan siviilipalveluksen pituus olisi Niinistön mukaan sama kuin mantereellakin eli 347 päivää.

Lakimuutos pitäisi tehdä Ahvenanmaan itsehallintolakiin, jota on määrä uudistaa kokonaisuudessaan lähiaikoina. Ahvenanmaan kansanedustaja Mats Löfström ei innostu Niinistön ajatuksesta.

– Suomessa on yleinen asevelvollisuus, mutta koska Ahvenanmaa on demilitarisoitu ja neutralisoitu, asevelvollisuus ei koske Ahvenanmaata. Jos puolustusministeriö haluaa keskustella asevelvollisuus- ja siviilipalvelusjärjestelmästä, se sopii, Löfström sanoi Hufvudstadsbladetille.

– Mutta keskustelua pitäisi tehdä eri yhteydessä kuin itsehallintolakia uudistettaessa.

Puolustusministeri Niinistö katsoo, että demilitarisointi ei estäisi siviilipalvelukseen määräämistä.

Lisää aiheesta:

Ahvenanmaan kansanedustaja MTV:lle: Kiinnostus vapaaehtoista maanpuolustusta kohtaan lisääntynyt AhvenanmaallaMTV Ahvenanmaalla: Kanta selkeä, sotilaita Ahvenanmaalle ei halutaPuolustusministeri Niinistö HS:ssa: Siviilipalvelusmiehiltä pois oikeus kieltäytyä aseista sodan aikana – Aseistakieltäytyjäliitto tyrmääSavon Sanomat: Ministeri Niinistö tekisi kutsunnoista pakollisia naisille Ahvenanmaa hermostui puolustusministerin puheista: "Ei ole ensimmäinen kerta"Puolustusministeri Ylelle: Ahvenanmaan demilitarisoitu asema vaikeuttaa Suomen puolustamista
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 22:21
    Kajaani

    Kajaanissa hälytys suuresta rakennuspalosta: "Sammutustyöt jatkuvat pitkälle yöhön"

  • 22:15
    Lotto

    Lotossa oli tarjolla 5 000 000 euron potti: Tässä oikea rivi

  • 19:04
    Sää

    Huomenna poutaa ja sadetta: "Voi tulla mitä tahansa taivaalta"

  • 17:22
    Presidentit

    Niinistön pronssiveistos kohautti: Tunnistatko muut presidentit heidän rintakuvistaan?

  • 16:07
    Venäjä

    Suomeen loikannut epäilty Wagner-sotilas on poistettu maasta