Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hävytön autovarkaus: Murtovarkaat veivät paloasemalta hälytysajoneuvon, jota tarvitaan pelastustöissä

Kuvassa paloasemalta viety ajoneuvo.
Kuvassa paloasemalta viety ajoneuvo.
Julkaistu 06.09.2020 09:42
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Pitkäkyntiset veivät Mikkelistä eilisyönä pelastusviranomaisten punaisen miehistönkuljetusauton.

Autovarkaus tapahtui Haukivuoren paloasemalla osoitteessa Paloasemantie 48, jonne rosvo tai rosvot olivat murtautuneet. Vääriin käsiin päätyi Mercedes-Benz Vito -merkkinen auto rekisterinumerolla NLC-663. Pelastuslaitoksen punaisessa autossa on sivussa valkoinen raita ja sekä sivussa että takana merkintä ES167. Auton katossa on merkintä RES167.

Auto on viety paikalta iltayhdeksän ja aamukuuden välisenä aikana.

Poliisi ei muista vastaavaa tapausta

Rikosylikonstaapeli Ismo Venäläinen kertoo, että viranomaisen ajoneuvoon kohdistuvat varkaudet ovat hyvin poikkeuksellisia. Hän ei ole varma, onko heidän poliisilaitoksellaan ollut vastaavaa tapausta selvitettävänä koskaan aiemmin.

Poliisi tutkii asiaa törkeänä moottorikulkuneuvon käyttövarkautena. Auto on ilmeisesti saatu käyntiin sen omilla avaimilla.

– Tämä on 2018-vuosimallin auto, niin avaimillahan se on pitänyt viedä. Mistä ne avaimet on saatu, sitä en vielä tiedä, Venäläinen sanoo STT:n haastattelussa.

Venäläisen mukaan paloaseman lähialueella kello 01.20 otetussa valvontakameran kuvassa näkyy miehen kävelyä, joka saattaa liittyä auton varastamiseen. Alueen valvontakameroita tutkitaan parhaillaan.

Poliisi pyytää vihjeitä pelastajien työvälineen löytämiseksi

Onneksi pelastuslaitoksen ajoneuvot on helppo tunnistaa muusta liikenteestä, ja Venäläinen uskoo, että kun kuva viedystä autosta päätyy julkisuuteen niin tietoja sen olinpaikasta alkaa tulla.

Asia on tärkeä, sillä nyt Haukivuoren paloasemalta käytännössä puuttuu pelastustyöntekijöiden liikuttelussa käytetty auto, ja paloasema joutuu toimimaan puutteellisella välineistöllä.

Poliisi pyytää ilmoittamaan havainnoista suoraan hätänumeroon 112.

Juttua päivitetty 6.9.2020 kello 12.35: Juttuu päivitetty STT:n tietoja.

Lisää aiheesta:

Oletko nähnyt näitä henkilöitä ja ruskeaa Kia-farmaria? Kokonainen bensa-aseman maksuautomaatti vietiin JanakkalassaRöyhkeyden huippu? Varkaat tuhosivat pihassa seisseen ambulanssin Lappeenrannassa: "Ensimmäinen kerta, kun tällaista minun urallani tapahtuu"Oletko nähnyt tätä naista? Uimahallin epäilty pukukoppivaras tunnistettu ja etsintäkuulutettuUimahallin pukukaappeihin murtautunut ja auton vienyt nainen yhä karkuteillä – anasti autoon myös toiset rekisterikilvetKarkkilassa murtauduttiin kultasepänliikkeeseen – ampuivat laukauksia vartijan saavuttuaUutta tietoa Salon arvokuljetusryöstön yrityksestä: Kelikameran johto oli katkaistu
AutovarkaudetPelastuslaitosMikkeliPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Autovarkaudet
  • 27.8.15:43
    Poliisi

    Autovaras pakeni Suomesta Ruotsiin – pakomatka loppui lyhyeen

  • 16.6.09:36
    Rikos

    Varastettu auto voi kadota Lähi-itään – tällainen varastettu auto yleensä on

  • 12.5.16:06
    Espanja

    Varkaat saalistivat arvoautoja paikannuslaitteilla – käry kävi Espanjassa

  • 21.2.19:45
    Varkaudet

    Varkaiden matkaan Tuusulassa lähteneet arvoautot löytyivät

  • 20.2.16:36
    Autot

    Röyhkeät varkaat ajoivat arvoautot oven läpi Tuusulassa – matkaan lähti kaksi Bemaria, Mersu ja Porsche