Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hävittäjäkaupoilla vaikutus Suomen tietoturvaan – tälläinen on puolustusministeriön "kytkykauppa"

9:30Hävittäjäkaupat vauhdittavat myös suojautumista verkkohyökkäyksiä vastaanHuomenta Suomessa vierailleet asiantuntijat kertovat, millaista tietoturvaosaamista Suomen hävittäjäinvestoinnin mukana saadaan.
Julkaistu 04.06.2024 08:47
Toimittajan kuva

Erika Sirviö

erika.sirvio@mtv.fi

Huomenta Suomessa vierailleet asiantuntijat kertovat, millaista tietoturvaosaamista Suomen hävittäjäinvestoinnin mukana saadaan. 

Suomi on päättänyt ostaa 64 kappaletta yhdysvaltalaisia F-35-hävittäjiä, ohjuksia ja huoltotarvikkeita Lockheed Martin nimiseltä toimittajalta.

Kyse on Suomen historian kalleimmasta kaupasta, 8,4 miljardista eurosta. Investoinnin myötä Suomi pääsee vahvistamaan myös tietoturvaympäristöään Lockheed Martinin ja tietoturvayhtiö Nixun teollisen yhteistyön kautta.

F-35-hävittäjä.
Suomi ostaa 64 kappaletta yhdysvaltalaisia F-35-hävittäjiäIMAGO/BjÃrn Trotzki/All Over Press

Lue lisää: Puolustusvoimissa yritetään kylvää siemeniä startup-yrityksille

Puolustusministeriön vaatima teollinen yhteistyö on tietyssä mielessä kytkykauppa, mikä tarkoittaa kahden tuotteen tai tuotteen ja palvelun sitomista yhdeksi paketiksi.

– Hävittäjähankinnan summasta 30 prosenttia pitää palata Suomeen näiden teollisten yhteistyöhankkeiden kautta, puolustusvoimien osastoesiupseeri Tuomo Rusila sanoo.

shutterstock_608032916Tekoälyä voidaan käyttää hyödyksi tietoturvauhkia torjuessa.Shutterstock

Tekoäly osana tietoturvaa

Nixun kyberturvaratkaisujen johtajan Kim Westerlundin mukaan pyrkimyksenä on kehittää Suomen teknologista kyvykkyyttä ja osaamista.

Lue myös: Tekoäly mahdollistaa entistä raadollisempia kiristyksiä: "Suomi ei ole mitenkään suojassa tämän tyyppisiltä huijauksilta"

– Hyödynnetään tekoälyä paremmin kyberturvaratkaisuissa ja rakennetaan tuoteturvallisuuteen liittyviä kyvykkyyksiä, Westerlund kertoo. 

Mitkä ovat Suomen tietoturvaympäristön isoimmat heikkoudet? Katso koko haastattelu yllä olevasta videosta!

Lisää aiheesta:

Ilmavoimien komentaja tyrmää huhun: F-35-hävittäjissä ei ole "tappokytkintä"Näin Suomen Nato-jäsenyys näkyy markkinoilla: Sijoittajat innostuivat puolustusalan yhtiöistäNäin Suomi varautuu kyberturvallisuusuhkiin – Traficomin johtaja: "Kriittiset toiminnot pitkälti elinkeinoelämän ja yritysten vastuulla"Kuinka polvilleen Suomen voisi saada kyberiskulla? Osaajista tarvitaan lisää, erityisesti valtion tehtäviinSota Ukrainassa vaikuttanee Suomen uusien hävittäjien aseistukseen – ilmasotaopin pääopettaja ilmavoimien iskukyvystä: "Suomalaisilla ei ole mitään hätää"Puolustusvoimain komentaja Timo Kivinen MTV:n Uutisextrassa: Armeija kehittää ilmatorjuntaa – kaukoilmatorjuntaohjusten hankintaa valmistellaan
HävittäjätPuolustusvoimatKyberturvallisuusHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hävittäjät
  • 18:16
    Kanada

    Kanada pohtii F35-kaupan perumista – tilalle Gripeneitä Ruotsista?

  • Eilen08:24
    Ukrainan sota

    Tällainen oli Ukrainan hävittäjätilanne ennen sotaa: "Vanhoja venäläisiä"

  • ke19:48
    Ukrainan sota

    Jarmo Lindberg kuuli valtavasta Ruotsi-hävittäjäkaupasta MTV:ltä – ensireaktio paljastaa kaiken

  • ke16:55
    Ukrainan sota

    Ruotsi myymässä jättimäärän hävittäjiä Ukrainaan

  • 15.10.05:17
    Yritykset ja brändit

    Miten kannattaa lentää Hornetia tai laskeutua Marsiin? Suomalainen laskentaohjelmisto antaa vastauksen molempiin