Päivi Isola teki maksimihauiskäännön uuden naisten Suomen ennätyksen Lahden Nordic Fitness Expossa sunnuntaina. Isola voitti Suomen mestaruuden 43,5 kilon SE:llä.
Maksimihauiskäännössä kilpailtiin ensimmäistä vuotta Suomessa aiemmin järjestetyn toistokilpailun jälkeen. Suora tanko vaihtui mutkatankoon, eikä painoluokkia ollut. Pakaroiden, hartioiden ja pään tuli pysyä seinässä läpi suorituksen kiinni.
LUE MYÖS: Jere Tiihoselle kävi kylmät – SM-kisa täysin pieleen ja karu paljastus
Maria Tuukkanen oli tehnyt SM-karsinnoissa lajin naisten Suomen ennätykseksi 43 kiloa ja Isola kakkostulokseksi 42 kiloa. Tuukkanen ei päässyt finaaliin, mutta loppukilpailusta tuli hieno, kun Isola onnistui kääntämään uudeksi SE:ksi 43,5 kiloa.
– Tämä on vuosien työn tulos. Autotallissa on treenailtu, sieltä kai tämä pohja on lähtenyt. Voimanostossa olen alkanut tänä vuonna kilpailla, Muhoksella asuva ja lähihoitajana työskentelevä Isola kertoi.
Näet Isolan SE-hauiskäännön ylälaidan videolta.
52-vuotias SE-nainen avasi, että saliharjoittelua hänellä on takana noin 12 vuotta. Hauiskääntökin oli tullut tutuksi.


