Harri Heliövaara ja Henry Patten kokivat ankaran pettymyksen Wimbledonin tennisturnauksen puolivälierissä. Turnauksen viime vuonna voittanut suomalais-brittiläinen kaksikko hävisi keskiviikkona huippuvireiselle brittiparille Lloyd Glasspool / Julian Cash, ja äärimmäisen niukassa tappiossa oli sulattelemista.
– Harmittaa, Heliövaara vahvisti pettymyksensä STT:lle.
– Nelinpelissä pienet tekijät ratkaisevat, ja se korostuu vielä ruohoalustalla. Olimme lähellä voittoa, ja on vaikea sanoa, mitä meidän olisi pitänyt tehdä paremmin.
Glasspool ja Cash voittivat ottelun lukemin 6–4, 4–6, 7–6 (10–8). Ensi erät ratkesivat yhdellä syötönmurrolla. Kolmannen erän 6–6-tilanteessa Heliövaaralla ja Pattenilla oli kolme ottelupalloa, mutta ratkaisu venyi katkaisupeliin.
Senttien päähän välieristä
Ensimmäisessä ottelupallossa Heliövaara iski palautuksen niin, että ennätti mielessään jo juhlia voittoa.
– Yhdestä hyvästä lyönnistä oli kiinni, että pelit jatkuisivat, Heliövaara harmitteli hukattua tilaisuutta.
– Ensimmmäisessä ottelupallossa löin palautuksen. Tuntui, että se menee kenttään ja matsi on siinä, mutta se oli pari senttiä leveä.
Toinen täpärä erhe osui katkaisupeliin.
