Handelsbanken ennustaa: Suomen talous elpyy koronakuopasta vuonna 2022
Handelsbanken ennakoi, että Suomen talous supistuu tänä vuonna 3,5 prosenttia koronakriisin seurauksena.
Ensi vuonna luvassa on pankin arvion mukaan 2,5 prosentin kasvutahti. Koronan aiheuttama kuoppa bkt-luvuissa täyttyisi Handelsbankenin mukaan vuonna 2022, kun kasvua on kertymässä 1,7 prosenttia.
Suurin riski on koronan voimakas uusi leviäminen, mikä tukahduttaisi sekä kotimaan taloutta että Suomen vientimarkkinoita.
– Ensi vuoden talouskasvu lepää yksityisen kulutuksen elpymisen ja viennin piristymisen varassa. Neljä laivatoimitusta tukee viennin elpymistä vuonna 2021. Isoja haasteita Suomen taloudelle vuonna 2021 ovat työttömyyden nousun pysäyttäminen ja ensiaskeleiden ottaminen julkisen talouden kohentamisessa, sanoi Handelsbanken Suomen pääekonomisti Timo Hirvonen tiedotteessa.
Vaikka bruttokansantuote palautuu varsin nopeasti, on toipuminen työmarkkinoilla hitaampaa. Aiemmissa kriiseissä on havaittu, että työttömyys nousee nopeasti mutta laskee hitaasti, Handelsbanken toteaa. Arvio on, että työttömyysaste nousee tänä vuonna 8 prosenttiin, ensi vuonna 8,2 prosenttiin ja laskee 7,6 prosenttiin vuonna 2022.
Pandemian vaikutukset asuntomarkkinoille näyttävät jääneen lyhytaikaisiksi. Suomessa korona näkyi asuntokaupan hidastumisena keväällä, mutta sittemmin tilanne on nopeasti palautunut ennalleen.
Suomen julkinen talous velkaantuu elvytystoimien vuoksi huomattavasti sekä tänä että ensi vuonna, ja Handelsbanken toteaa, että kriisin keskellä elvyttäminen on järkevää. Pidemmän päälle Suomen tilanne käy haastavaksi, kun väestön ikääntyminen myös nopeuttaa velkojen kasvua.
Brexit ja Yhdysvaltojen vaalit varjostavat maailmantaloutta
Maailmalla talouden elpyminen on kevään käänteen jälkeen hidastunut, ja Handelsbanken arvioi, että koko maailman bkt supistuu tänä vuonna 4,1 prosenttia.
Ensi vuodelle on luvassa 5,1 prosentin kasvua ja 3,5 prosenttia vuonna 2022.
Pandemiaa edeltävän tason saavuttaminen vie kuitenkin aikaa. Elvytystoimia jatketaan eri puolilla maailmaa, mutta monet kevään hätäratkaisuista ovat kuitenkin menettämässä tehoaan tai muuttumassa liian kalliiksi ylläpitää.
Koronan lisäksi maailmantalouden näkymiä painavat Kiinan ja Yhdysvaltojen välinen kauppasota sekä Britannian ja EU:n välisen kauppasopimuksen puuttuminen.
Yhdysvaltojen presidentinvaalit voivat aiheuttaa ainakin hetkellistä epävarmuutta rahoitusmarkkinoilla.
– Markkinoiden näkökulmasta riskiskenaario on, että äärimmäisen tasaista vaalitulosta seuraa pitkittynyt äänten uudelleenlaskenta ja niiden jälkeiset oikeusprosessit. Eli toistuisi vastaava tilanne kuin vuoden 2000 vaaleissa, Handelsbanken Suomen senioriekonomisti Janne Ronkanen sanoi tiedotteessa.
Uusimmat
-
18:35
Satoja ihmisiä ehdotettu Nobelin rauhanpalkinnon saajaksi – listalla muun muassa Greta Thunberg ja Donald Trump
-
18:33
STM lähetti kunnille, sairaanhoitopiireille ja viranomaisille ohjauskirjeen – nämä toimet käyttöön
-
18:26
Rakennusfirma uhkaili työntekijöitä 1 500 euron "koronasakolla": Rakennusliiton lakimies tyrmää toiminnan – näin firma perustelee sanktiota
-
18:26
Elokapinan jäsenet sotkivat itseään verenkaltaiseen nesteeseen Sanomatalossa – kaikkia sotkuja ei ole saatu siivottua, poliisi kirjaa tapahtumasta rikosilmoituksen
-
18:11
"Voimakas toimenpide" – MTV Uutisten tiedot: Pääministeri Marin pettyi STM:n koronaviestintään, vastuu siirtyy valtioneuvoston kanslialle
-
18:10
Oberstdorfin maineikas suomalaiskeidas on surullinen näky MM-kisoissa – nämä sinivalkoisten mäkilegendojen kuvat ja kiitokset ovat osa urheiluhistoriaa
-
18:02
Vuoden auto Euroopassa 2021 on Toyota Yaris
-
18:02
Joona Puhakalle, 22, sosiaalisesta mediasta tuli yläasteiässä ammatti – aloitti sijoittamisen tulevaisuuden varalle
-
17:55
Ruotsin hiihtotähdeltä voimakas reaktio kohutilanteeseen – "Olisin lyönyt takaisin"
-
17:54
Maatalouskoneita tuhoutui konesuojan palossa Kouvolassa – omistaja ehti pelastaa toisen traktorin: Kuvat näyttävät tuhon laajuuden
-
17:53
"Nyt rikotaan lakia ja vielä missä paikassa" – oikeustieteilijät kritisoivat kovasanaisesti hallituksen toimintaa valmiuslakiin liittyen
-
17:32
Koronasulku voi odottaa kuntia, vaikka tartuntoja ei olisi – kunnanjohtaja Ylelle: "Ikävältä tuntuu, kun olemme taudilta välttyneet"
-
17:21
Ruotsalaistähti huomasi muutoksen Therese Johaugissa – "Saan käyttää tätä sytytysnesteenä"
-
17:12
AFP: EU-maat hyväksyneet uudet Venäjä-pakotteet – listalla muun muassa valtakunnansyyttäjä ja kansalliskaartin johtaja
-
17:09
Turvapaikanhakijaperhe otettiin poliisin virheen takia kiinni ja vietiin kahdeksi päiväksi säilöön – poliisimiehelle sakkorangaistus
-
17:00
Vakavassa onnettomuudessa halvaantunut Jari Mönkkönen otti kantaa vaikeasti vammaisten kohteluun koronaepidemian keskellä: "Ettei vain olisi unohtunut yksi pieni ihmisryhmä"
-
16:59
Liikuntahallin toimitusjohtaja on lähestynyt Avia sähköpostilla, kirjeellä ja puhelulla – ei ole saanut silti vastausta sekavaan tilanteeseen: "Odotan selkeitä ohjeita"
-
16:58
Prinssi Philip, 99, on ollut sairaalassa jo liki kaksi viikkoa – hovilähde väittää tietävänsä, mistä prinssi Charles keskusteli isänsä kanssa tämän sairasvuoteella
-
16:55
Henri Alén ei jaksa enää ravintoloiden "vemputusta" – toteuttaa melkoisen tempauksen: "Herrojen herkkua niille, jotka eivät sitä normaalisti saa"
-
16:53
Anne Kyllönen toivoo Suomen naisille tason nostoa – "Pojat ovat näyttäneet tällä kertaa esimerkkiä"
-
Lataa lisää