Hallitus on päättänyt lakkauttaa Konnunsuon vankilan vuoden 2012 jälkeen ja supistaa vankipaikkoja Pelson vankilassa.
|
Konnunsuon vankila on perustettu vuonna 1918. Vankila toimii Kaakkois-Suomen aluevankilan alueella sakko- ja vankeusvankien täytäntöönpanovankilana. Vankilaan mahtuu 195 miesvankia ja talossa on myös 10 naisvankipaikkaa.
Hallituksen iltakoulu päätti myös toisen kiistakapulan, Peson vankilan, kohtalosta. Suunnitelmissa on supistaa Pelson vankila 120-paikkaiseksi suljetuksi laitokseksi. Tällä hetkellä Pelson vankilassa on 209 vankipaikkaa. Keskivankiluku toissa vuonna oli 194. Pelsoon sijoitetaan vankeja entisen Vaasan, Oulun ja Lapin läänin alueelta.
Oikeusministeri Tuija Brax perusteli vankiloita koskevia päätöksiä vankeinhoitolaitoksen rahoitustilanteella. Tämä tarkoittaa sitä, että vankiloiden suuriin remontteihin ei ole mahdollisuuksia. Braxin mukaan kyse oli ennen muuta aluepoliittisesta ratkaisusta.
Rikosseuraamusvirasto esitti viime marraskuussa Konnunsuon ja Pelson suljettujen vankiloiden lakkauttamista vuoteen 2012 mennessä. Alunperin rikosseuraamusviraston tarkoituksena oli lakkauttaa kuusi vankilaa. Hallitus lykkäsi viime vuoden lopussa iltakoulussaan päätöstä vankiloiden kohtalosta tammikuulle. Tuolloin oikeusministeri Brax halusi ensin kartoittaa vankeinhoidon kokonaistilanteen ennen päätösten tekemistä.
Konnunsuo mykistynyt
Konnunsuon kohtalosta liikkui vielä aiemmin päivällä tietoja, joiden mukaan laitos voisi säilyä.
Nyt vankilan johtaja on huolissaan vankilan noin 140 työntekijästä. Hän ei usko, että kovinkaan moni voi perhesyiden ja taloudellisten sitoumusten vuoksi vaihtaa paikkakuntaa.