Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hallituksen pikkutunneille venyneissä sote-neuvotteluissa ei vielä saavutettu ratkaisua: "Viimeiset asiat käsittelyssä"

Lehtikuva
Julkaistu 09.10.2020 05:14(Päivitetty 09.10.2020 05:46)

MTV UUTISET - STT

Hallituksen yön pikkutunneille venyneissä sote-neuvotteluissa ei vielä perjantain vastaisena yönä päädytty täyteen sopuun.

Neuvotteluja jatketaan seuraavana päivänä, kertoi perhe- ja peruspalveluministeri Krista Kiuru (sd.) Twitterissä aamukolmen aikoihin. Ministeri kertoi saapuneensa juuri kotiin.

Ministerin mukaan neuvotteluissa ovat "viimeiset asiat käsittelyssä".

Kiuru sanoi eduskunnassa torstaina, että aikaa valmistelussa ei ole hukattavaksi.

Hallituksen odotetaan lähipäivinä kertovan, millaisia muutoksia se tekee saamiensa lausuntojen pohjalta esitykseen sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksesta.

Rahoitusmalli kipukohtana

Neuvotteluja on käyty useista keskeisistä kysymyksistä, joista hallituspuolueissa on ollut suuriakin erimielisyyksiä.

– Tänään istutaan niin pitkään, että tässä kokonaisuudessa alkavat palaset loksahtaa kohdilleen, Kiuru sanoi torstaina illansuussa ennen neuvotteluja.

Yksi kritiikkiä nostattanut kohta on uudistuksen rahoitusmalli. Etenkin isoissa, kasvavissa kaupungeissa katsotaan, että esitetty malli on viemässä niiltä merkittävästi verokertymää ja siten kykyä vastata investointitarpeisiin.

Hallituspuolueista RKP on ilmoittanut, ettei se voi hyväksyä esitetyn kaltaista rahoitusmallia, koska se johtaisi monilla alueilla leikkauksiin.

Lisää aiheesta:

Marin: Viisikko jatkaa neuvotteluja torstaiaamuna – vihreät sanovat olleensa valmiita vääntämään ilmastotoimista keskustan kanssa läpi yönSuora lähetys 9.30: Mihin vaiheeseen viisikon budjettiriihi jäi eilen? MTV Säätytalolla poliitikkoja vastassaMinisterit astuivat Säätytalosta vähäpuheisina – vääntö jatkuu maanantainaKrista Kiurun pitkä perjantai: Sote vei yöunet, ravintola-ala syytti rääkkäämisestä ja oppositio vaati eroa – mutta päivä sai onnellisen lopunHallitus pääsi ratkaisuun sote-neuvotteluissa – Kiuru: "Tärkeä askel eteenpäin, takana on useita pitkiä iltoja"Krista Kiuru sote-neuvotteluista: Loppumetreillä ollaan, mutta ei varmuutta, tuleeko valmista tänään, neuvotteluja jatketaan vaikka läpi yön
HallitusMarinin hallitusKrista KiuruSoteKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hallitus
  • 7.10.17:37
    Politiikka

    Esiselvitys presidentin ja pääministerin Nato-vallanjaosta valmistui

  • 2.10.17:16
    Polttoaine

    Polttoaineiden verotus kevenemässä

  • 29.9.15:43
    Linnut

    Hallituksessa erimielisyyttä valkoposkihanhien "pistämisestä pataan"

  • 25.9.18:34
    Rikos

    Esitys: Passien kasvokuvat ja sormenjälkitiedot laajempaan rikostutkintakäyttöön

  • 25.9.16:44
    Alkoholi

    Alkoholin kotiinkuljetuksesta eripuraa: Yksi halusi hylätä lakiesityksen