Hallitus antoi torstaina eduskunnalle uudistetun lakiesityksen nikotiinipussien tiukemmasta sääntelystä.
Uudessa esityksessä mainitaan sallittuina makuina vain minttu ja mentoli.
Tupakkalain muutos oli jo kertaalleen hyväksytty eduskunnassa, mutta se jätettiin hallituksen pyynnöstä vahvistamatta presidentin esittelyssä.
Prosessin aikana oli ilmennyt, että sallittuja makuja koskeva sääntely olisi voinut suosia yksittäistä pietarsaarelaista yritystä.
Sallittuja makuja rajoittamalla halutaan suojella lapsia ja nuoria.
Rajauksen myötä kielletyiksi tulisivat muun muassa karkin, hedelmien ja marjojen maut, joita voidaan pitää erityisesti lapsille kohdennettuina.
Nuorten suojelemiseksi laki kieltää myös nikotiinipussien myynnin alle 18-vuotiaille.
Sen lisäksi alaikäiset eivät saisi pitää tupakan vastikkeita hallussaan tai tuoda niitä maahan. Samalla tupakkalakiin tulisi myös alaikäisille kielto pitää hallussaan nikotiinittomia sähkösavukkeita eli vapeja.
Koulut voisivat puuttua vapettamiseen
Hallussapidon kieltäminen antaisi oppilaitoksille keinon puuttua vapen käyttöön.
Sosiaali- ja terveysministeriön tiedotteen mukaan vapen käyttö on yleistynyt jopa alakouluikäisten lasten keskuudessa. Hallussapitokielto koskisi myös muita tupakan vastikkeita, kuten energianuuskaa tai yrttisavukkeita.
