Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Häkkänen paljastaa: Tänne Nato-joukot sijoitetaan Suomessa

10:46"Euroopan pitää käyttää enemmän resursseja puolustukseen" – puolustusministeri Häkkänen kommentoi Naton neuvotteluita"Euroopan pitää käyttää enemmän resursseja puolustukseen" – puolustusministeri Häkkänen kommentoi Naton neuvotteluita
Julkaistu 13.02.2025 17:48

MTV UUTISET – STT

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) sanoo, että Naton eteentyönnetyt maavoimajoukot eli FLF-joukot sijoitetaan Sodankylään ja Rovaniemelle.

Antti Häkkänen kertoi Naton-joukkojen Suomen sijoituspaikoista toimittajille Brysselissä Naton puolustusministerikokouksen jälkeen.

Ruotsi toimii Lapin FLF-joukkojen kehysvaltiona Suomessa. Muista mukaan tulevista valtioista Häkkänen ei kertonut tarkemmin.

– Mediassa on ollut paljon villejä veikkailuja (osallistujamaista). Kaikki keskustelut eivät tarkoita sitä, että joku maa olisi sitoutunut. Me annamme todella ison painoarvon luottamukselliselle neuvottelukierrokselle, koska jokainen jäsenmaa joutuu viime kädessä investoimaan veronmaksajien rahaa ja toimintakykyä tällaiseen toimintaan, Häkkänen kommentoi vastauksena kysymykseen osallistujamaista ja joukkojen suuruudesta.

FLF (forward land forces) tarkoittaa muiden Nato-maiden joukkoja, jotka ovat läsnä ja harjoittelevat rauhan aikana. Suomeen sijoitetaan pysyvästi FLF:n komento- ja johto-osat, mutta itse joukot ovat läsnä Suomessa harjoitusperustaisesti.

– Sijaintipaikkoina Rovaniemi ja Sodankylä tarjoavat haastavat, mutta erinomaiset olosuhteet joukkojen harjoittelulle Suomen pohjoisosissa, mutta myös laajemmalla alueella, Häkkänen lisäsi myöhemmin tiedotteessa.

Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) ja Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegseth tapasivat Brysselissä.
Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) ja Yhdysvaltain puolustusministeri Pete Hegseth tapasivat Brysselissä Nato-kokouksessa.

Suomi kannattaa puolustusmenotason nostoa

Naton puolustusministerit tapasivat tänään Brysselissä osana puolustuspolitiikan superviikkoa, jonka aikana Euroopan johtajat ja Yhdysvaltain uusi johto tapaavat toisiaan.

Kokoukseen osallistuu ensimmäistä kertaa myös Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin hallinnon uusi puolustusministeri Pete Hegseth.

Häkkänen sanoi olevansa luottavainen, että Suomen ja Yhdysvaltain puolustusyhteistyö säilyy hyvänä.

– Suomella on vahvat kahden väliset puolustusyhteistyön suhteet. Kävimme läpi yhteisiä hankkeita ja Euroopan turvallisuustilannetta. Meillä on paljon yhteisiä intressejä, hän sanoo.

Trumpin hallinnon Ukraina-suunnitelmien lisäksi kokouksessa keskusteltiin puolustusliiton sisäisestä taakanjaosta ja puolustusmenojen nostamisesta.

Tp-utvassa eli tasavallan presidentin ja valtioneuvoston ulko- ja turvallisuuspoliittisessa ministerivaliokunnassa on muodostettu kanta, että Suomi kannattaa menotason nostoa.

– Tämä varsinainen prosenttitaso määräytyy sitten todennäköisesti kesäkuun kokoukseen mennessä uhka- ja tarvearvion perusteella, Häkkänen sanoo.

Häkkäsen mukaan enimmäismäärästä neuvotellaan viikoittain puolustushallintojen välillä.

–  Sitä kautta määräytyy prosenttiarvio, johon Suomen hallitus ottaa kantaa.

Trump on toistuvasti vaatinut Euroopan maita sijoittamaan enemmän rahaa puolustukseen, ja myös Naton pääsihteeri Mark Rutte on yhtynyt näihin vaatimuksiin.

Trump on esittänyt, että Euroopan maiden tulisi käyttää puolustukseen viisi prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen, mutta tätä on pidetty mahdottomana.

Pääsihteeri Rutte on taas esittänyt, että puolustukseen tarvitaan Nato-mailta yli kolme prosenttia suhteessa bruttokansantuotteeseen. Nykytavoite on kaksi prosenttia.

Juttua täydennetty 13.2.2025 kello 18.53.

Lisää aiheesta:

Häkkänen: Nato-ministerit sopuun suorituskykytavoitteestaAntti Häkkänen: Naton yhteisessä puolustuksessa puutteita, Venäjän uhka kasvaa – "On kiire"Naton esikunta perustetaan Mikkeliin – Häkkänen: Tällaisen viestin se lähettää VenäjällePuolustusministerit vahvistavat: Ruotsi Suomeen tulevien Nato-joukkojen johtoonPuolustusministeri Häkkänen: Suomeen tulee Nato-esikunta ja maavoimien joukkojaPuolustusministeri Häkkänen: Apua Ukrainalle tarvitaan enemmän ja nopeammin
NatoAntti HäkkänenSodankyläRovaniemiMaailmanpolitiikkaPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Nato
  • to12:45
    Mark Rutte

    Naton Rutte: Yhdysvallat on sitoutunut Euroopan turvallisuuteen

  • to09:20
    Ukrainan sota

    Kenraaliluutnantti: Venäjän hyökkäys Eurooppaan on varmaa, jos tällainen rauhansopimus hyväksytään

  • to07:02
    Alexander Stubb

    Stubb vierailee tänään maassa, josta tuli yllättäen yksi Ukrainan tärkeimmistä tukijoista

  • ke23:34
    Eurooppa

    Euroopan puolustuksesta väännetään kättä Yhdysvalloissa

  • ti20:24
    Ydinaseet

    Naton ex-pääsihteeri MTV:lle: Venäjän pohjoiset ydinaseet eivät ensisijaisesti osoita Suomeen