Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Haavisto puolustaa lehdistönvapautta tiedustelu-uutisointiin liittyen – "Suomen ei pidä ottaa askeltakaan tuolla polulla"

Julkaistu 17.12.2017 17:03
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Vihreiden presidenttiehdokas Pekka Haavisto puolustaa blogissaan lehdistönvapautta liittyen Helsingin Sanomien julkaisemaan artikkeliin sotilastiedustelusta. Samalla hän kritisoi viime aikoina käytyä keskustelua tiedustelulain uudistuksesta – tai pikemminkin sen puutetta.

– On hämmästyttävää, miten vähän tiedustelusta ja tiedustelun pohjana olevasta lainsäädännöstä on viime aikoina julkisesti keskusteltu. Hyvä, että Helsingin Sanomien uutisoinnin myötä tiedustelu ja sotilastiedustelu nousevat keskusteluun myös presidentinvaaleissa, hän toteaa.

Helsingin Sanomien artikkelissa kerrottiin Tikkakoskella sijaitsevan Puolustusvoimien Viestikoekeskuksen toiminnasta perustuen salaisiin asiakirjoihin. Asiakirjojen vuoto medialle on aiheuttanut runsaasti keskustelua, ja myös lehden on syytetty toimineen lainvastaisesti.

Haavisto korostaa, että viranomaisten toiminta on lähtökohtaisesti julkista, ja asiakirjoja pitää salata vain perustelluissa määrin. Hänen mukaansa mahdollisimman laaja avoimuus lisää kansalaisten luottamusta viranomaisia kohtaan.

Hän myös peräänkuuluttaa tiedustelutoiminnan kontrollia, sen periaatteista keskustelua ja kansalaisten oikeutta yksityisyyteen.

– En hyväksy massavalvontaa, jossa viranomaisille annetaan laajat oikeudet seurata kansalaisten sähköpostiliikennettä. Suojelupoliisin ja tiedusteluviranomaisten on toimittava tiukan parlamentaarisen kontrollin alla.

Hän kuitenkin peräänkuuluttaa sotilas- ja siviilitiedustelusta käytävän keskustelun erottamista toisistaan.

Helsingin Sanomien toimintaan uutisoinnissa Haavisto ei esitä kritiikkiä, vaan kehuu median laajoja toimintavapauksia länsimaisen oikeusvaltioperiaatteen keskeiseksi osaksi.

– Tämä periaate tuntuu osalta keskustelijoista unohtuneen tai periaatetta ei ole missään vaiheessa todella sisäistetty. Euroopassa on maita, joissa tämä periaate on viimeisen vuosikymmenen aikana rapautunut. Suomen ei pidä ottaa askeltakaan tuolla polulla, hän toteaa.

Lisää aiheesta:

Osa hehkutti menestystarinaa, vasemmiston kansanedustaja varoitti porttiteoriasta – näin eduskunta keskusteli tiedustelulaistaJSN: Pelkät salassapitomerkinnät eivät estä tietojen julkaisua – toimittajilta vaaditaan tarkkaa harkintaaHS:n juttu saattanut antaa ulkomaiden tiedustelulle uutta tietoa – Professori: "Ei ole toimittu oikein"Presidentti Niinistö tiedustelu-uutisoinnista: Uutta tiedustelulakia olisi nyt hyvä viedä eteenpäinHS:n vastaava päätoimittaja salaisten tietojen käyttämisestä: ”Helsingin Sanomat on harjoittanut yhteiskunnallista tehtäväänsä, ja täysin lakien mukaisesti”Helsingin Sanomat perustelee, miksi salaisia asiakirjoja käytettiin artikkelissa: Median tehtävä on seurata ja valvoa viranomaisia
Helsingin Sanomien tiedustelukohuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsingin Sanomien tiedustelukohu
  • 14.1.11:40
    Puolustusvoimat

    Tiedustelupomo piti kotonaan 119 salaista asiakirjaa – korkeimmalta oikeudelta vaaditaan ehdotonta vankeutta

  • 14.1.10:04
    Tiedustelupalvelut

    Salaisia asiakirjoja säilöneelle ex-tiedustelupomolle Alafuzoffille vaaditaan kovempaa rangaistusta – KKO aloittaa käsittelyn

  • 15.11.202415:38
    Palvelusrikokset

    Ex-tiedustelupäällikkö Alafuzoffin kotoa löytyi salaista sotilastiedusteluaineistoa – syyttäjä vaatii KKO:ssa ehdotonta vankeutta

  • 12.03.202412:32
    Puolustusvoimat

    Ex-tiedustelupäällikölle kovaa kritiikkiä uutuuskirjassa: "Ei halunnut Suomen sotilaallisista kyvyistä liian hyviä"

  • 05.03.202413:36
    Sananvapaus

    Toimittajien tuomio nosti Suomen esille Euroopan lehdistönvapausraportissa: "Työolot vaikeutuneet"