Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Greenpeace: Sini Saarelalle väliaikainen oleskelulupa Venäjälle

Pietarissa vankilasta vapautetut Greenpeace-aktivistit ovat saaneet väliaikaisen oleskeluluvan Venäjälle, kertoo Greenpeacen viestintäjohtaja Juha Aromaa. Heidän joukossaan on myös Sini Saarela.
Pietarissa vankilasta vapautetut Greenpeace-aktivistit ovat saaneet väliaikaisen oleskeluluvan Venäjälle, kertoo Greenpeacen viestintäjohtaja Juha Aromaa. Heidän joukossaan on myös Sini Saarela. Lehtikuva
Julkaistu 22.11.2013 11:35(Päivitetty 22.11.2013 12:16)

MTV - STT

Pietarissa vankilasta vapautetut Greenpeace-aktivistit ovat saaneet väliaikaisen oleskeluluvan Venäjälle, kertoo Greenpeacen viestintäjohtaja Juha Aromaa. Heidän joukossaan on myös Sini Saarela. 

Aromaan mukaan kaikki aktivistit ovat saaneet takaisin passinsa. Heille ei ole kuitenkaan myönnetty maastapoistumislupaa. 

Tämän päivän aikana odotellaan tietoa siitä, voivatko aktivistit saada poistumisluvan ja jos voivat, milloin sellainen olisi mahdollista saada, sanoo Aromaa. 

Presidentti Vladimir Putinin mielestä aktivistit pitäisi armahtaa. 

– Olivatko he jalolla asialla? Kyllä. Olivatko he oikeassa, kun he kiipesivät porauslautalle? Ei. Mutta tietenkin, valtion pitäisi osoittaa laupeutta, hän sanoi. 

Saarela pääsi eilen takuita vastaan vapaaksi pietarilaisesta tutkintavankilasta.  

Arktista öljynporausta vastustaneet aktivistit pidätettiin syyskuussa Petshoranmerellä. Heidät määrättiin tutkintavankeuteen Murmanskiin, josta heidät siirrettiin runsas viikko sitten Pietariin. 

Aktivistien oleskeluluvasta kertoi ensimmäisenä Iltalehti. 

Lisää aiheesta:

Ulkoministeriö: Suomalaisaktivistit pääsevät mahdollisesti pian vapaaksiUlkoministeriö MTV:lle: Israel antaa pidätetyille suomalaisille kaksi vaihtoehtoaWagner-joukkoihin kytketty Jan Petrovski ilahtui vapautumisestaan – avustaja: "Silmät kirkastuivat"Slovakian poliisi: Suomalaiset Greenpeacen aktivistit eivät syyllistyneet rikokseen – kiipesivät hiilikaivokseenSuomalaiset ilmastoaktivistit vapautetaan Slovakiassa – "Mielenosoittaminen ei ole rikos"Venäjälle määrättiin miljoonakorvaukset aktivistialuksen vahingoista - Ei suostu ehkä maksamaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:12
    Teatteri

    Kuolema odotti tuhansia suomalaisia Neuvostoliitossa – näytelmä nostaa esiin vaietun historian

  • Eilen22:07
    Kadonneet

    Nainen katosi Inarissa: Etsinnät lopetettu tuloksettomina

  • Eilen21:21
    Tulipalot

    Kerrostalopalo saatu sammutettua Ikaalisissa: 18 asukasta evakuoitu

  • Eilen19:59
    Viro

    Viron ruokojoukkue valmis auttamaan Suomea himmeliennätyksessä

  • Eilen18:22
    Sää

    Talvi valtaa koko Suomen: "Ei millään tavalla pitäisi olla kesärenkaita käytössä"