Florida pieksi Carolinan – tulikuuma suomalaisnimi täräytti taas

1:28imgFlorida päihitti Carolinan konferenssifinaalin avauksessa – Eetu Luostarinen osui taas vieraissa (Video: NHL.com)
Julkaistu 21.05.2025 06:48

MTV URHEILU – STT

Hallitseva Stanley cup -mestari Florida Panthers aloitti NHL:n itälohkon finaalisarjan vakuuttavalla voitolla Carolina Hurricanesista. Florida voitti Carolinan vieraissa 5–2 ja aiheutti Hurricanesille pudotuspelikevään ensimmäisen kotitappion.

Floridan suomalaisista Eetu Luostarinen onnistui maalinteossa ja Aleksander Barkov ja Niko Mikkola kirjasivat syöttöpisteet. Sebastian Aho puolestaan teki kotijoukkue Carolinalle maalin.

Katso ottelukooste ylälaidan videolta.

Florida eteni ensin avauserässä 2–0-johtoon. Joukkueen kapteeni Barkov antoi syötön Carter Verhaeghen ylivoimalla tekemään 1–0-maaliin. Verhaeghe nosti Barkovilta saamansa kiekon maalin kattoon komeasti rystyltä. Aaron Ekblad siirsi muutamaa minuuttia myöhemmin vieraat kahden maalin karkumatkalle.

Kun ensimmäistä erää oli jäljellä 16 sekuntia, Aho huudatti Raleigh'n kotiyleisöä tuomalla Carolinan maalin päähän. Seth Jarvisin laukaus oli menossa ohi, mutta maalin edessä ollut Aho ohjasi kiekon sisään luistimellaan.

Luostarinen hurjana vieraissa

Toisen erän alussa A.J. Greer vei Floridan takaisin kahden maalin johtoon. Mikkola ja Greer pääsivät murtautumaan kahdella yhtä vastaan -hyökkäykseen, ja Greer iski maalin Mikkolan rystyllä antamasta poikittaissyötöstä.

Päätöserässä Florida karkasi tavoittamattomiin. Sam Bennett teki 4–1-maalin ylivoimalla, ja Luostarinen iski 5–1-osuman ajassa 54.55. Tomas Nosek ehti ensimmäisenä irtokiekkoon maalin takana ja syötti Luostariselle, joka ampui tarkasti ohi Hurricanes-vahti Frederik Andersenin.

Luostarinen on ollut loistoiskussa NHL:n pudotuspelivaiheessa ja tehnyt nyt 13 tehopistettä (4+9) 13 otteluun. Kaikki tehot ovat tulleet yhtä syöttöä lukuun ottamatta ottelusarjojen vieraspeleissä.

Jackson Blake kavensi hetkeä myöhemmin 2–5:een, mutta ottelu oli siinä vaiheessa jo ratkennut.

Tanskalaisvahti Andersenilla oli vaikea ilta, sillä hän torjui vain 15 kertaa ja päästi kiekon taakseen viidesti. Floridan Sergei Bobrovski puolestaan esiintyi hyvin kotijoukkueen tulituksessa ja torjui 31 laukausta.

Myös ottelusarjan toinen peli pelataan Raleigh'ssa paikallista aikaa torstaina. Jatkopaikkaan vaaditaan neljä voittoa.

Tuoreimmat aiheesta

NHL