Finnairin lentäjät haluavat parasta. Nyt uusin keskustelunaihe on lentäjien yöpyminen Tokion-reitillä. Finnair aikoo kesästä lähtien lentää Tokioon seitsemänä päivänä viikossa.
Finnairin toimitusjohtaja Jukka Hienonen sanoo Turun Sanomissa, että "koenukkumiskomitea" on hyväksynyt Tokiosta vain yhden hotellin, jossa miehistö voisi nukkua. Kyseinen hotelli sijaitsee 80 kilometrin päässä lentokentästä, mikä tarkoittaisi kahden tunnin ajoa ruuhkassa kaupunkiin ja takaisin.
Hienosen mukaan tässä piilee vaara siitä, että miehistö jumittuu hotellimatkallaan ruuhkaan ja lennot myöhästyvät. Tämän takia tehtiin päätös, että miehistön on majoituttava lentokenttähotellissa.
- Viiden tähden Hiltoniin siirtoa pidetään henkilökunnan aliarvioimisena. Saa nähdä, mikä kalapaliikki siitä nousee, Hienonen toteaa.
Finnairin viestintäjohtaja Christer Haglundin mielestä lentokenttähotelli takaisi lentäjille ja matkustamohenkilökunnalle paremmat lepomahdollisuudet, kun bussimatka kaupunkiin jäisi tekemättä. Haglund kertoo myös, että lentokenttähotelli on halvempi, mikä tuottaa yhtiölle vuositasolla 300 000 euron säästöt.
- Ongelmana on se, että porukka haluaa nukkua kaupungissa, Haglund toteaa.
Matkustamohenkilökunnan edustaja raivoissaan
Lentoemäntiä ja stuertteja edustava SLSY on raivoissaan siitä, että Finnair on tehnyt päätöksen hotellin vaihtamisesta yksipuolisesti. Yhdistyksen mukaan työehtosopimuksessa on sovittu, minkälaisessa hotellissa matkoilla yövytään.
