Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ferrarille pikainen selvitys

Ferrarin mekaanikot mietteliäinä, kuva: Mark Thompson/Getty Images
Ferrarin mekaanikot mietteliäinä, kuva: Mark Thompson/Getty ImagesGetty
Julkaistu 19.10.2008 20:45

Ferrarin F1-tallin päällikkö Stefano Domenicali vaatii pikaista selvitystä siitä, mihin italialaistalli hukkasi vauhtinsa sunnuntain Kiinan GP:ssä.

- Meidän täytyy ymmärtää Brasiliaa kohti mennessämme, miksi ja miten tämä oli mahdollista ottaen huomioon, että Singaporessa ja Fujissa me olimme erittäin nopeita sekä nopeimpien kierrosten että kisavauhdin suhteen, Domenicali jyrisi Autosport.comin mukaan.

- En usko, että yhdessä viikossa kaikki muut olisivat ottaneet askeleen eteenpäin ja me emme, joten tämä liittyy jotenkin omaan suorituskykyymme, Domenicali jatkoi.

Ferrarin Kimi Räikkönen ja Felipe Massa eivät pystyneet Kiinan Shanghaissa vastaamaan McLarenin Lewis Hamiltonin vauhtiin. Vielä Singaporessa Räikkönen teki kisan nopeimman kierrosajan ja Japanin Fujissa nopein kierros meni Massalle. Kiinassa nopeimman kierroksen ajoi kisavoittaja Hamilton.

- Lewis oli aivan omaa luokkaansa. Hän ajoi täydellisesti, nopeasti ja tasaisesti emmekä me voineet edes ajatella häntä vastaan hyökkäämistä, Domenicali myönsi.

Shanghaissa vallinneiden olosuhteiden olisi pitänyt sopia Ferrarille. Rata oli kuiva ja lämpöä oli 27 astetta.

- Tämä oli kauden huonoin kisamme tällaisissa olosuhteissa yhdessä Saksan GP:n kanssa. Ainoa yhdistävä tekijä niiden välillä oli, että käytössä oli samanlaiset renkaat. Meidän täytyy ymmärtää, oliko se riittävä tekijä, mutta en usko siihen, koska vaikka meiltä puuttui tänä viikonloppuna pitoa, niin ennen kaikkea ongelmanamme oli auton käyttäytyminen radan ensimmäisellä sektorilla, Domenicali sanoi.

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Ferrari-pomo: Massa hallitsee paineetKovalaisen renkaat pyörivät väärinpäinTalli havaitsi rengasrikon ennen KovalaistaF1-mestarin raju FIA-hyökkäys sensuroitiinTallimääräystutkintaa ei edes harkittuKiinan GP:n lehdistökatsaus: Hamilton maailmanvalloituksen partaalla
Kiina 2008

Tuoreimmat aiheesta

Kiina 2008
  • 21.10.200818:13
    Kiina 2008

    Ferrari-pomo: Massa hallitsee paineet

  • 21.10.200817:11
    Heikki Kovalainen

    Kovalaisen renkaat pyörivät väärinpäin

  • 20.10.200818:54
    Heikki Kovalainen

    Talli havaitsi rengasrikon ennen Kovalaista

  • 20.10.200817:03
    Kiina 2008

    F1-mestarin raju FIA-hyökkäys sensuroitiin

  • 20.10.200814:18
    Kiina 2008

    Tallimääräystutkintaa ei edes harkittu