Formula ykköset tämän kauden jälkeen jättävä Fernando Alonso ilmoittaa, etteivät väitteet hänen siirtymisestään Formula E-sähköautosarjaan pidä paikkaansa.
MAINOS
F1 suorana C Morella – Meksikon GP viikonloppuna
Lauantai: Harjoitukset klo 17.55, aika-ajo klo 20.55
Sunnuntai: Meksikon GP klo 21.00, ennakkotunnelmat klo 19.30!Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.
Aiemmin lokakuussa vahvistettiin, ettei Alonso aja ensi vuonna IndyCar-sarjassa ainakaan koko kautta. McLarenin Indy-talliprojekti ei toteutunut, mutta Alonso ilmoitti, ettei asia johtunut siitä. Hän totesi, ettei itse halunnut kokonaista kautta.
Tiettävästi Alonsoa on kosiskeltu Formula E-sarjaan. Siellä ensi kaudella kisaava Felipe Massakin ehdotti, että Alonso sopisi sarjaan hyvin.
Alonso kuitenkin tyrmää Formula E-huhut.
– Kaikki sarjat ovat mielenkiintoisia. Katson niitä kaikkia televisiosta ja suhtaudun kilvanajoon intohimoisesti. Mutta tällä hetkellä se (Formula E) ei ole suunnitelmissa, Alonso sanoi Meksikossa AS-lehden haastattelussa.
