Yhdysvaltain liittovaltion poliisi FBI on etsintäkuuluttanut venäläisen Boris Livshitsin, jolla on laitoksen mukaan kytköksiä myös Suomeen. USA:n viranomaisten mukaan mies oli osa verkostoa, joka on salakuljettanut pakotteiden alaista teknologiaa Venäjän käyttöön.
Viisikymppinen Boris Livshits on päätynyt FBI:n etsintäkuuluttamien henkilöiden listalle, sillä FBI:n mukaan mies kuului niin sanottuun Sernija-verkostoon.
Ryhmän uskotaan salakuljettaneen Yhdysvaltain pakotteiden alaista teknologiaa Venäjän tiedustelu- ja sotakoneiston käyttöön laittomasti ja pakotteita kiertäen.
Kyse on ollut sekä sotilas- että kaksikäyttöteknologiasta, eli siviilikäyttöön tarkoitetuista tuotteista, joita voidaan hyödyntää epätoivottuun sotilaalliseen tarkoitukseen.
Venäjälle viedyn materiaalin joukossa on ollut yhdysvaltalaisviranomaisten mukaan muun muassa kvanttitietokoneisiin, ohjustekniikkaan sekä ydinaseisiin liittyvää välineistöä, kuten mikrosiruja.
FBI:n mukaan verkosto on salakuljettanut myös ammuksia.
FT: Vakoojarinki hankki laitteita myös Suomesta
"Vakoojaringingiksi" kutsutun verkoston toiminnasta toukokuussa raportoinut

