Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

F1-lehdistökatsaus: Ikuinen kakkonen vai maailmanmestari?

2015 Getty Images
Julkaistu 30.11.2015 16:11
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Kauden 2015 päättyessä kuskien ja tiimien väliset asetelmat ensi vuodelle kiinnostivat kansainvälistä F1-mediaa huomattavasti enemmän kuin muovisen päätöskisan tapahtumat.

Mercedes päätti kauden ennätykselliseen 12. kaksoisvoittoonsa, kun Nico Rosberg päristeli ruutulipulle jo kolmannessa kisassa peräkkäin ennen maailmanmestaruuden voittanutta Lewis Hamiltonia. Kimi Räikkönen toi Ferrarille lohdutusta kolmossijallaan.

Alkukaudesta täydellisesti Hamiltonin jalkoihin jäänyt Rosberg loi voittoputkellaan toivoa tasaisemmasta ensi kaudesta, mutta monissa artikkeleissa Rosbergin ansiot jäivät sen faktan alle, että Hamilton varmisti MM-voittonsa jo kaksi kisaa ennen kauden loppua.

– Tämä näytti kuitenkin siltä, että voittoputki tuli Hamiltonin säälistä. Vasta sitten, kun sillä ei ollut enää mitään väliä, englantilainen antoi tallikaverinsa mennä edelle, kirjoittaa saksalaisen Die Welt -lehden Simon Pausch.

F1-säännöt muuttuvat kauden 2016 jälkeen, joten Rosbergilla on tasan vuosi aikaa näyttää, että hänestä on lyömään Hamilton nykyisellä kalustolla.

– Ensi kausi määrittää Rosbergin: ikuinen kakkonen vai maailmanmestari? Ne ovat ainoat vaihtoehdot, linjaa brittiläisen Daily Telegraphin Daniel Johnson.

Arkirealismia Mikki Hiiri -radalla

Kahdessa viimeisessä kisassa Brasiliassa ja Abu Dhabissa nähtiin pientä nokkapokkaa Mercedeksen johdon ja Hamiltonin välillä, kun kuljettaja kyseenalaisti tallin tekemät taktiset päätökset. Hamilton olisi halunnut – tai hän ainakin antoi ulospäin sellaisen kuvan – haastaa Rosbergin tiukemmin voitosta.

– Mitä jos he olisivat antaneet Hamiltonin pitää päänsä ja antaneet hänen sinnitellä kuluneilla renkaillaan vain sen takia, että olisivat nähneet hänen ja itsensä menettävän kakkossijan? kysyy Daily Mailin Jonathan McEvoy.

Keinotekoiselta vaikuttavaa Abu Dhabia on ennenkin pidetty vaisuna paikkana päättää F1-kausi, mutta tällä kertaa nähtiin jopa poikkeuksellisen robottimainen kisa.

– Se, kuinka hyvin laji markkinoi itseään päätöspäivänä, on kyseenalaistettava. Disneyn satulinnalta näyttävällä Mikki Hiiri -radalla arkiset insinöörit murskasivat taas unelmat pyörittelemällä numeroita ja tekemällä päätöksiä, näpäyttää The Times -lehden Kevin Eason.

Ferrari ei onnistunut enää kauden viimeisissä kisoissa rikkomaan Mercedeksen rintamaa. Italialaistalli teki kuitenkin näyttävän nousun takaisin eturiviin, kun Sebastian Vettel toi tallille kolme osakilpailuvoittoa. Päätöskisassa Räikkönen kannatteli punaisia nousemalla palkintokorokkeelle.

– Viimenkin hyvä kisa, tasainen ja virheetön. Kimi voi vahvan lopun jälkeen vaipua talviunille hyvällä mielellä. Toivottavasti näemme vuonna 2016 kuljettajan, joka on kykenevä hyökkäämään ja syttymään. Ongelma ei ole jaloissa. Se on päässä, kirjoittaa Giorgio Terruzzi, joka antoi Sport Mediasetillä Räikköselle arvosanaksi yhdeksikön.

Italiassa odotetaan jo kovasti ensi kautta, jolloin Ferrarin tavoitteena voi olla vain Mercedeksen lyöminen.

– Olen koko ajan ollut sitä mieltä, että Ferrarin kausi oli erittäin hyvä. Muistakaa tilanne 12 kuukautta sitten. Voitot ja palkintopallisijoitukset, mukaan lukien Kimin viimeisin, ovat merkki käänteestä, toteaa F1-blogisti Leo Turrini.

– Sen jälkeen meidän täytyy muistaa tämä: jos juokset toista kiinni, viimeiset 10 prosenttia ovat vaikeimmat. Kuka voi sanoa, ettei Mercedeksellä ole jotain tärkeää taskussaan piilossa? hän jatkaa.

Saksalaisen Simon Pauschin mukaan Vettelin aseina Mercedestä vastaan ovat hänen optimisminsa, halunsa haastaa Hamilton ja se, että tallipomot ovat halukkaita järjestämään tallin sisäiset asiat hänen edukseen. Tällä kirjoittaja tarkoittanee Räikkösen asettamista kakkoskuskiksi.

– Hän on selvä ykköskuski ja voi hyökätä britin kimppuun niin usein ja rajusti kuin tahtoo. Ja tänä vuonna todistettu intohimo on erittäin arvostettua Ferrarilla, Pausch sanoo.

Lisää aiheesta:

F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottaksen Mercedes-paikalle piikikäs perustelu – päät alkavat putoilla MaranellossaF1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottasta arvostellut toimittaja joutuu kohtaamaan lupauksensa – ”Alan siis pakata”F1-lehdistökatsaus: Lewis Hamiltonin juhlien varjossa epäilyksiä – Mercedeksen reikävanteet yhä tapetilla ItaliassaF1-lehdistökatsaus: Bottas herätti Hamiltonin haamut? – Ferrari vei Räikkösen voitotF1-lehdistökatsaus: Voisiko Ferrari olla nyt maailmanmestari?F1-lehdistökatsaus: ”Taistelen Kimin jatkon puolesta”
Abu Dhabin GPF1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Abu Dhabin GP
  • 12.2.14:11
    F1-kalenteri

    F1-kausi 2025: Kisakalenteri ja aikataulut

  • 07.12.202420:03
    F1

    Aika-ajoissa säväyttäneelle F1-konkarille rangaistus

  • 07.12.202417:52
    F1

    Valtteri Bottas hehkutti huippusuoritustaan Viaplaylle – "Yksi urani parhaimpia kierroksia"

  • 07.12.202417:08
    F1

    Valtteri Bottakselta jättiyllätys Abu Dhabissa!

  • 06.12.202416:25
    F1

    Valtteri Bottakselta vahva veto F1-treeneissä