Salatuissa elämissä aiemmin näytellyt Timo-Pekka Luoma on suositun Game of Thrones -sarjan näyttelijä Kristofer Hivjun luokkakaveri.
Salatut elämät -sarjaa menneinä vuosina tähdittänyt Timo-Pekka Luoma ja Game of Thrones -näyttelijä Kristofer Hivju ovat opiskelleet kolme vuotta yhdessä Venäjän teatteriakatemia Gitisissä, ja tuntevat toisensa hyvin.
– Hän on oikein hieno ihminen ja pidämme edelleen yhteyttä, Luoma kertoo MTV.fille.
Aina, kun Hivju käy Suomessa tai Luoma Norjassa, näyttelijät tapaavat. Viimeksi näyttelijät pitivät yhteyttä kolme viikkoa sitten.
– Olemme sopineet tapaavamme aina, kun jompi kumpi astuu toisen kotimaan kamaralle. Viimeksi kävimme syömässä hyvässä ravintolassa ja näytin vähän Helsingin yöelämää.
– Hän on ihan Suomi-fani. Norjalaisissa ja suomalaisissa on kai joku yhdistävä tekijä, Luoma pohtii.
Tavatessaan Luoma ja Hivju keskustelevat esimerkiksi ammatistaan. Luoma kertoo ihailevansa ystävänsä työtä.
– Jaamme monia näkemyksiä ammatistamme ja minusta on ollut kiinnostavaa seurata hänen töitään. Ihailen hänen duuniaan ja arvostan hirveästi hänen kykyään muuntautua.
– Siviilissä Kris on hyvin lempeä ja upea kaveri – ei mikään raakalainen, Luoma kommentoi Hivjun Game of Thrones -hahmoa Tormundia.
Luoma itse katsoo Game of Thronesia ja erityisesti hän yrittää päästä television ääreen silloin, kun ystävä on ruudussa. Viime aikoina muut asiat ovat kuitenkin pitäneet kiireisenä.
– Tällä hetkellä on tulossa lyhytelokuvaa. Se on vielä siinä vaiheessa, että nimeä en voi paljastaa.
Näyttelijöiden ystävyyssuhteesta uutisoi ensimmäisenä 7 päivää.