Ukraina kylvää sekasortoa juuri nyt Venäjän Kurskissa, jossa sijaitsevat myös ex-presidentin "suvun tilukset".
Ukraina on viime aikoina vahvistanut asemaansa etenemällä Venäjän Kurskissa. Kaksi viikkoa sitten alkaneen yllätyshyökkäyksen aikana se on vallannut alueita viholliselta arviolta 1 100 neliökilometrin edestä.
Harva tietää, että Ukraina valtaamien alueiden lähimaastossa, noin 190 kilometrin päässä sijaitsee paikka, jolla on erityinen merkitys Venäjän ex-presidentti, turvallisuusneuvoston varapuheenjohtaja Dmitri Medvedeville.
Keväällä menehtynyt venäläinen oppositiojohtaja ja aktivisti Aleksei Navalnyi julkaisi 7 vuotta sitten Youtubessa videon, jossa hän näytti katsojille Medvedevin omistamia kohteita sekä niiden monimutkaisia omistuskoukeroita ympäri Venäjän.
Yksi videolla paljastetuista paikoista oli Medvedevin "suvun tiluksiksi" kutsuttu kohde, joka sijaitsee Kurskin alueella sijaitsevassa Manturovossa. Ex-presidentin kerrotaan vierailevan Kurskin tukikohdassaan "säännöllisesti".
– Jos lennät sattumalta Kurskin alueen yli, joka ei ole erityisen rikas alue, yllätyt aivan varmasti kun näet jotain niin suurenmoista kiikkerien talojen keskellä, Navalnyi kuvaili videolla.
