Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ex-neuvonantaja: Trump oli geopoliittisesti niin tietämätön, että Putin turhautui

1:20Ex-presidentti Donald Trump uhkui itsevarmana: ”Minun olisi ollut helppo lopettaa tämä käynnissä oleva irvikuva”Katso myös: Ex-presidentti Donald Trump uhkui itsevarmana: ”Minun olisi ollut helppo lopettaa tämä käynnissä oleva irvikuva”
Julkaistu 20.05.2022 15:20
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Yhdysvaltain kansallisen turvallisuusneuvoston entinen johtaja Fiona Hill kertoo Venäjän presidentin Vladimir Putinin olleen usein hyvin turhautunut Yhdysvaltain ex-presidentin Donald Trumpin geopoliittiseen tietämättömyyteen kaksikon tavatessa.

Fiona Hillin mukaan se oli osasyy Venäjän Ukraina-hyökkäyksen aikatauluun. Hän uskoo, että Venäjä aloitti operaationsa Ukrainaan mieluummin Joe Bidenin kuin Donald Trumpin kaudella.

Yhdysvaltain kansallisen turvallisuusneuvoston Euroopasta ja Venäjästä vastaavana johtajana työskennelleen Hillin paljastuksesta uutisoi muun muassa amerikkalainen talouslehti Business Insider.

Putin arvioi, että transatlanttisia suhteita vaaliva ja niin Natosta kuin yleisesti kansainvälisistä asioista perillä oleva sekä rauhantahtoinen Biden olisi oikea neuvottelukumppani.

– Hän vieläpä tietää, missä Ukraina sijaitsee ja tuntee historiaa, Hill selosti.

Hill kertoi havainnoistaan Chicagossa globaalien asioiden neuvoston tapahtumassa.

– Putinin piti olla koko ajan selittämässä asioita Trumpille, eikä Putin pidä sellaisesta, Hill kuvailee.

– Vaikka hän pitääkin siitä, että hän pystyy pyörittämään omaa versiotaan tapahtumista, hän haluaa ihmisen olevan jollain tavalla ennakoitavissa.

Monet muutkin Trumpin entiset neuvonantajat ovat kuvanneet Trumpin maailman asioiden tietämystä surkeaksi. 

Esimerkiksi Trumpin entinen turvallisuusasioiden neuvonantaja John Bolton on kertonut Trumpin kysyneen häneltä, onko Suomi osa Venäjää.

– Aina kun hän pääsi kokouksiin ja keskustelu alkoi, vaikutti siltä, että hän kuuli asioista ensimmäistä kertaa maailman johtajilta, Hill kirjoitti viime vuonna ilmestyneessä kirjassaan.

Lisää aiheesta:

Trumpin kommentti sai koko huoneen hätkähtämään Helsingissä – pelkona on, että sama toistuuUkrainan ex-suurlähettiläs: Tällä keinolla Putin saa Trumpin tekemään kohtalokkaan virheenTrump Ukrainalle: "Teidän ei olisi koskaan pitänyt aloittaa sotaa" – jäädytti ukrainalaisten maahanmuuttohakemuksetToimittaja kysyi Putinilta, onko hän tappaja – Presidentti reagoi naurahtaen: "Mikään ei yllätä minua"Bidenin ja Putinin tapaamista suunnitellaan kulisseissa – Suomi yhä vaihtoehto, vaikka osalle amerikkalaisista edellinen huippukokous jätti huonot muistotYhdysvaltain ex-virkamiehet: Putin mielistelee Trumpilta haluamansa lopputuloksen – "Trump antaa mutta ei saa mitään takaisin"
Donald TrumpYhdysvallatJoe BidenVladimir PutinVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • 16:43
    Venezuela

    Trump haluaa Venezuelasta muutakin kuin huumekauppiaat – tästä konfliktissa on kyse

  • 14:29
    Ukrainan sota

    Näin vääntö rauhansuunnitelmasta on edennyt viime päivinä

  • 12:56
    Ukrainan sota

    Venäjä nopeasta rauhasta: Ei

  • 09:18
    Ukrainan sota

    Trump: Venäjältä "iso myönnytys" Ukrainalle

  • 08:18
    Ukrainan sota

    Venäläislähde WP:lle: Putinille ei riitä edes Trumpin alkuperäinen rauhansuunnitelma