EVI varoittaa lähialueilta tuoduista virvoitusjuomista
Elintarvikevirasto muistuttaa, että tilapäisessä myynnissä olevissa elintarvikkeissa oltava pakkausmerkinnät molemmilla kotimaisilla kielillä. EVI:n tietoon on tullut tapauksia, että joissakin ulkomyyntitapahtumissa on ollut myynnissä virvoitusjuomatölkkejä, joissa ei ole lainkaan suomen- ja ruotsinkielisiä pakkausmerkintöjä. Juomatölkkejä on tuotu lähialueilta maahan myyntitarkoituksessa.
EVI kehottaa kuluttajia välttämään sellaisten tuotteiden ostamista, joissa ei ole pakkausmerkintöjä kotimaisilla kielillä. Tällaiset tuotteet on usein maahantuotu valvontaviranomaisten tietämättä ja niiden koostumuksesta ei ole tarkkaa tietoa. Tuotteet voivat esimerkiksi sisältää Suomessa kiellettyjä valmistus- ja lisäaineita.
Lainsäädäntö vaatii pakkausmerkinnät suomeksi
Suomen lainsäädännön mukaan pakkausmerkinnät on kuitenkin oltava molemmilla kotimaisilla kielillä myös maahantuoduissa elintarvikkeissa, jotka on tarkoitettu luovutettavaksi Suomen alueella. Ruotsin kielen asemasta voidaan käyttää myös norjan- tai tanskankielisiä merkintöjä. Merkinnät on oltava yhtä hyvin tilapäisessä myynnissä olevissa tuotteissa kuin kaupassa myytävissä tuotteissa sekä myös ilmaiseksi luovutettavaksi tarkoitetuissa tuotteissa, kuten näytepakkauksissa tai muissa niin sanotuissa kylkiäisissä.
Lainsäädännössä on annettu pakkausmerkintöjä koskevia helpotuksia koti- tai maatilataloudessa valmistetuille ja myyjäisissä tai muissa vastaavissa tilaisuuksissa tilapäisesti myytäville elintarvikkeille sekä myyntipaikassa pakatuille tuotteille.
(MTV3-Finfood)
Uusimmat
-
15:19
MTV seuraa presidenttiparin Tukholman-vierailua: Presidentti Niinistö vierailu Ruotsin valtiopäivillä sai aikaan raikuvat aplodit – "Liikumme tärkeässä päätöksessä käsi kädessä"
-
15:13
Seuraa suorana kello 15.25: Eduskunta äänestää Nato-jäsenyyden hakemisesta
-
15:09
Venäjä karkottaa kaksi Suomen diplomaattia Moskovan-suurlähetystöstä
-
15:08
Tshekki saa superluokan vahvistuksen MM-jäille
-
15:02
Huippuvahvistus! Leijonien MM-vahti siirtyy SM-liigaan
-
14:56
Koronasyksy voi olla kevään toisto – "Kesällä rauhoittuu"
-
14:51
Näin Erdoganin Nato-ärhentely Suomelle ja Ruotsille näkyi Turkin mediassa: "Vaikka he ilmoittaisivat, että luovuttavat terroristit meille, emme usko heitä"
-
14:42
Ruotsin hiihtotähdet kieltäytyivät lajiliiton sopimuksesta – "Emme voi vain hyväksyä kaikkea"
-
14:38
"Nämä hinnat ovat yhtä helvettiä" – näin ulkomaalaiset MM-kisafanit kommentoivat oluen hintaa Tampereella
-
14:37
Oppositiojohtaja Aleksei Navalnyi hakee muutosta vankeustuomiolleen – oikeudenkäynti siirtyi ensi viikolle
-
14:33
Kärpät värväsi jykevyyttä puolustuspäähän
-
14:22
Venäjä: Rauhanneuvottelut eivät ole käynnissä – Ukraina: "Mariupol tullaan muistamaan 2000-luvun Thermopylain taisteluna": MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
14:21
Ennakkosuosikki Ukraina voitti Euroviisut ylivoimaisesti: "Ukrainalainen kulttuuri ja musiikki ovat elossa"
-
14:18
Helsingissä kateissa ollut 7-vuotias poika on löytynyt
-
14:13
Kuningatar Elisabet ehosti rennosti kesken juhlaillan – yksi asia kiinnitti vieraiden huomion
-
14:12
Niko Ranta-aho lupasi unohtaa miehen velat, jos tämä seisoisi "samassa rintamassa" Katiska-oikeudenkäynnissä – syyttäjän mukaan kyse oli uhkailusta: MTV paikalla oikeudessa
-
14:11
Yleisurheilun kaksinkertainen maailmanmestari päättää uransa
-
14:10
Poliisi epäilee yhtä henkilöä kolmesta murhan yrityksestä: Äiti ja kaksi pientä lasta pelastuivat palavasta omakotitalosta Malmilla
-
14:08
Lavrov: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydellä ei luultavasti ole juuri merkitystä
-
14:02
Näin USA sikaili Leijonia vastaan – katso tästä kaikki törkytemput
-
Lataa lisää