Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

EU-komissaari Urpilainen MTV:n Uutisextrassa: "Vaikea nähdä, että lähdettäisiin merkittävän yhteisen velkaantumisen tielle"

1:42EU-komissaari Jutta Urpilainen varoittaa koronaviruksen toisen aallon vaarasta Afrikan kauttaEU:n kansainvälisten kumppanuuksien komissaari Jutta Urpilainen varoittaa mahdollisesta Afrikasta saapuvasta toisesta koronavirusaallosta.
Julkaistu 08.05.2020 22:49
Toimittajan kuva

Juha Kaija

juha.kaija@mtv.fi

Koronatilanne Afrikassa ei ole noussut puheenaiheeksi, sillä Euroopassa on nyt koronamurheita omastakin takaa. MTV:n Uutisextrassa vieraillut EU:n kansainvälisten kumppanuuksien komissaarin Jutta Urpilaisen mukaan Afrikan koronaongelma on myös Euroopan ongelma.

– Riski myös siihen, että virus tulee jossain vaiheessa takaisin Eurooppaan Afrikasta kasvaa, jos me emme pysty auttamaan afrikkalaisia valtioita kriisin hoitamisesssa, varoittaa Urpilainen MTV Uutisten haastattelussa.

Urpilainen sanoo, että EU on tehnyt yli 20 miljardin euron apupaketin kumppanimaille eri puolilla Eurooppaa.

Komissio ennustaa Euroopan talouteen historiallisen vaikeaa taantumaa ja pahiten näyttäisivät kärsivän Välimeren maat Kreikka, Italia ja Espanja.

Urpilainen arvioi, että jollain tavalla taloudellinen yhteisvastuu kasvaa, mutta ei merkittävänä velkojen yhteisvastuuna.

– Varmaan siinä suhteessa yhteisvastuu tulee kasvamaan, jos me esimerkiksi käytetään EU:n budjettia työkaluna auttaa jäsenmaita elvyttämään taloutta,  mutta minun on vaikea nähdä, että lähdettäisiin merkittävän yhteisen velkaantumisen tielle, sanoo Urpilainen.

Urpilainen muistuttaa, että koronan aiheuttama talouskriisi on Euroopan yhteinen ongelma, eikä seurausta joidenkin maiden huonosta taloudenpidosta.

MTV:n Uutisextra lauantaina 9.5. MTV3-kanavalla kello 19.10 ja MTV-palvelussa.

Lisää aiheesta:

Miksi Suomen kannattaa osallistua EU:n elpymispakettiin, vaikka se maksaa enemmän kuin antaa? Asiantuntija vastaa: "Hyödyt tulevat olemaan suuremmat"EU-mepit Heinäluoma ja Niinistö eri linjoilla koronatukipaketin lainapainotteisuudesta – molemmat pitävät tärkeänä rahan investointia oikeisiin kohteisiinAlexander Stubb pitää EU-komission elvytyspakettia erinomaisena – varoittaa vastakkainasettelusta jäsenmaiden kesken: "Näkisin tämän enemmän vasemmisto-oikeisto-jakona"Epäonnistuiko EU koronakriisin hoidossa? Jutta Urpilainen MTV:lle: "Selkäydinreaktiolla lähdettiin sulkemaan rajoja"EU:lta yli 15 miljardia euroa kumppanimaille koronaviruskriisin torjumiseen – komissaari Urpilainen videokommentissaan: "Koronavirus ei tunne rajoja"Professori antaa ministeri Kulmunille vinkin: Suomen "kannattaa reagoida nopeammin" elvytystoimissa, koska koronavirus runtelee taloutta päivä päivältä pahemmin
PolitiikkaEUJutta UrpilainenMTV UutisextraKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • 18:20
    Talous

    Analyysi: Hallitukselle taas lisää vaikeuksia, niukkuus uhkaa jatkua

  • 17:16
    Euroviisut

    Viestintävaliokunnan Ovaska: Pohjoismaiden boikotoitava Euroviisuja tai lähetettävä viesti Israelin poissulkemiseksi

  • 16:39
    SDP

    "Hallitus ei voi jäädä PS:n ja KD:n panttivangiksi": Oppositiotriolta vetoomus Palestiinan tunnustamisesta

  • 15:58
    Israelin ja Hamasin sota

    EU esittää Israelille voimakkaimpia toimia, mitä nyt on nähty – Orpo STT:lle: Esitykset tervetulleita

  • 05:55
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump: Republikaanit aikovat pitää poikkeuksellisesti puoluekokouksen ensi vuoden vaalien alla