Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Etsintäkuulutettu ajeli taksia Oulussa – paljastui taksiliikenteen valvontaiskussa

4:50Taksiliitto kommentoi taksiautojen turvalllisuutta – näin kuljettajia turvataanKatso myös: Taksiliitto kommentoi taksiautojen turvalllisuutta – näin kuljettajia turvataan
Julkaistu 12.11.2022 17:57
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Oulun poliisilaitoksen, Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin, Verohallinnon ja Pohjois-Suomen aluehallintoviraston yhteisessä taksiliikenteen valvontaiskussa on havaittu useita puutteita.

Poliisi tarkasti eilen perjantaina Oulussa ja lähialueilla toteutetussa valvontaiskussa 62 taksia, joista yhteensä 26:ssä oli huomautettavaa. 

Poliisi kirjoitti valvonnan aikana yhteensä 14 liikennevirhemaksua ja yhden rangaistusvaatimuksen. 

Yleisin liikennevirhemaksun syy: Nimitiedon nähtävillä pitämisen laiminlyöminen

Yleisin liikennevirhemaksun syy oli taksinkuljettajan nimitiedon nähtävillä pitämisen laiminlyöminen. 

Liikennevirhemaksu määrättiin myös niille viidelle taksille, joista puuttui liikennelupa tai selvitys ilmoituksenvaraisesta taksiliikenteen harjoittamisesta. 

– Lisäksi valvonnassa tavattiin yksi etsintäkuulutettu henkilö, poliisi kertoo tiedotteessaan.

9:41Näin poliisi selvitti Helsingin taksiraiskaajan häikäilemättömän rikossarjan

Katso myös: Näin poliisi selvitti Helsingin taksiraiskaajan häikäilemättömän rikossarjan

Valvonnalle tarvetta

Poliisin ja ennen kaikkea liikenneturvallisuuden näkökulmasta valvonta osoitti poliisin mukaan sen, että asiat ovat pääosin kunnossa, mutta pieniä puutteita on edelleenkin liikaa.

– Mitään liikenneturvallisuutta vaarantavaa ei havaittu, ajoneuvokalusto oli hyväkuntoista ja liikennekelpoista. Taksinkuljettajien ajolupa löytyi kaikilta tarkastetuilta kuljettajilta, ja myös taksiliikennelupa oli voimassa kaikilla tarkastetuilla, tiedotteessa todetaan.

Seuraamusten suuri lukumäärä osoitti poliisin mukaan kuitenkin valvonnan tärkeyden.

– Tarkastetuista takseista joka noin joka viidennelle määrättiin liikennevirhemaksu. Kyse on luvanvaraisesta ammattiliikenteestä, asioiden pitäisi olla kunnossa kaikilta osin, ylikonstaapeli Markku Nygård Oulun poliisilaitoksen liikenneyksiköstä arvioi.

Taksissa tulevat olla nähtävillä hinnat, luvanhaltijan nimi- ja yhteystiedot sekä kuljettajan nimi. 

Lue myös: Helsingin taksiliikenteessä havaittiin useita rikkeitä valvontaiskussa – "Pieniä puutteita on aivan liikaa"

Lisää aiheesta:

Viranomaisilla taksiratsia Turussa – näin monesta pirssistä löytyi huomautettavaaValvontaiskun lopputulos Helsingissä: Takseissa "yllättävän paljon" puutteitaValvontaisku paljasti: helsinkiläistakseissa tolkkukaupalla puutteitaPoliisi kohdisti valvontaiskun taksiliikenteeseen Oulussa: Huomautuksia sateli roppakaupallaTakseissa havaittiin poliisin mukaan "yllättävän paljon puutteita" – tuorein valvontaisku HämeeseenViranomaiset tarkastivat illalla 86 taksia Helsingissä – 51:ssä huomautettavaa
TaksitLiikenneLiikenneturvallisuusLait ja lainsäädäntöPoliisiVerotOuluKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Taksit
  • Eilen11:29
    MTV Uutisextra

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • to07:10
    Väkivaltarikokset

    Taksikuskin kauhunhetket: Vain välähdys ja Mikkelin murhasta syytetty iski veitsen kaulalle

  • ke20:08
    Henkirikokset

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • 24.10.18:24
    MTV Uutisextra

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua

  • 17.10.19:25
    Politiikka

    Taksiala perussuomalaisten vaalimasta mittaripakosta – "Ei korjaisi ongelmia"