Lämpimästä syksystä huolimatta Suomessa on auki jo kymmenkunta ensilumen latua. Vantaan Hakunilassa uusi lumimonsteriksi kutsuttu lumentekokone on nyt saatu käyntiin ja ladun avausta lupaillaan isänpäivän tienoille. Vihdissä viime talven säilötystä lumesta tehty ensilumenlatu avattiin eilen.
Vantaan uusi lumimonsteri tuottaa ladun raaka-ainetta, vaikka lämpötila lähentelee kymmentä astetta. Latu avataan ehkä reilun viikon päästä.
– Kyllä me tavoitellaan sitä isänpäivää. Tämä ei ole ihan täysi lupaus, mutta se on ankara pyrkimys, vakuuttaa Vantaan liikuntatoimenjohtaja Veli-Matti Kallislahti.

200 metriä latua vuorokaudessa
Miljoona euroa maksanut lumikone tuottaa parhaiten lunta noin viiden asteen lämpötilassa.
– Vuorokaudessa voidaan tuottaa 180 kuutiota lunta. Sillä voisi tehdä 200 metriä latua vuorokaudessa, laskee Vantaan liikuntakiinteistöasiantuntija Sami Manerus.
Vihdissä hiihdetään säilölumella
Vihdissä avattiin eilen kilometrin mittainen säilötystä lumesta tehty latu.



