Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Espanjassa levitetty tekoälyn avulla väärennettyjä 11–17-vuotiaiden tyttöjen alastonkuvia – "Kaikki, joilla on lapsia, ovat huolissaan"

9:43Tekoäly tuottaa vaaroja lasten somekäyttäytymiseenKatso myös: Tällaisia vaaroja teköäly tuottaa lasten somekäyttäytymiseen.
Julkaistu 24.09.2023 11:58

STT

Espanjassa tutkitaan tapausta, jossa nuorten tyttöjen tekoälyn avulla tehtyjä alastonkuvia on levitetty sosiaaliseen mediaan, kertoo muun muassa Britannian yleisradioyhtiö BBC.

Almendralejon kaupungissa Lounais-Espanjassa on tehty jo yli kaksikymmentä rikosilmoitusta kuvista. Väärennöksien kohteena olevat tytöt ovat 11–17-vuotiaita.

Kasvot kuviin on poimittu sosiaalisen median tileiltä, minkä jälkeen niihin on tekoälysovelluksella lisätty vartalot. Kuvia on levitetty muun muassa Telegram- ja Whatsapp-sovelluksissa. 

Teoista epäillään toistakymmentä paikallista poikaa. Ainakin yhdessä tapauksessa kuvilla on myös yritetty kiristää rahaa.

– Kaikki, joilla on lapsia, ovat huolissaan. Jos sinulla on poika, huolehdit siitä, onko hän mahdollisesti tehnyt jotain tällaista. Ja jos sinulla on tytär, olet vielä enemmän huolissasi, koska kyse on väkivallasta, sanoi kaupungissa asuva Gema Lorenzo, jolla on 16-vuotias tytär ja 12-vuotias poika.

Lisää aiheesta:

Pedofiili ajoi 12-vuotiaan itsemurhaanLasten kuvista väärennetään tekoälyllä pornoa – väärennystapauksia myös Suomessa
Isabelin, 14, ensimmäinen koulupäivä muuttui painajaiseksi – Espanjan poliisi tutkii tekoälyllä luotujen alastonkuvien vyyhtiä
Espanjalaismies kuvasi yli 500 naista salaa ja latasi videot pornosivustoille – poliisi sai kiinni itse teossa
Alaikäisten Whatsapp-ryhmässä levitettiin videoita seksiä harrastavista lapsista – ylläpitäjänä eteläsuomalainen nuori
ABC: Koulutyttöjen alastonkuvia jakava pornosivusto paljastui – kuvien yhteydessä henkilötietojakin
TekoälySeksuaalirikoksetLapsetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Tekoäly
  • 5.12.12:49
    Teknologia

    Orpo STT:lle: Iso osa datakeskusinvestoinneista haluttuja huoltovarmuuden kannalta

  • 30.11.14:27
    Teknologia

    Brittitutkija uskoo tekoälyn räjähtävän käsiin – vaikutukset jopa pandemiaakin suuremmat

  • 28.11.10:36
    Ukrainan sota

    Antautuvista ukrainalaisjoukoista liikkuu tekoälyvideoita: Jopa koomisia esimerkkejä

  • 20.11.19:03
    Slush

    "Tekoälyn ympärillä on tiettyä kuplaa, mutta…" – nämä ovat pankin mielestä Slushin kuumimmat alat

  • 19.11.23:45
    Teknologia

    Nvidian tulos julki – ennätyksellinen liikevaihto