Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Espanjalta yllättävä vaade: EU:lta tukia Suomenkin puolustukseen – "Teidän rajanne on meidän rajamme"

26:03Pääministeri Orpon ja Espanjan pääministeri Sanchezin tiedotustilaisuusKatso tästä pääministeri Orpon ja Espanjan pääministeri Sanchezin tiedotustilaisuus.
Julkaistu 12.03.2025 13:40
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Espanja vaatii EU:lta lainojen lisäksi myös suoria tukia puolustusmenoihin.

Suomessa vieraillut Espanjan pääministeri Pedro Sanchez vaatii, että EU myöntäisi lainojen sijaan myös suoria tukia jäsenmaille puolustuksen vahvistamiseen.

Sanchez sanoo kuitenkin, että tuet pitäisi suunnata itäiseen ja pohjoiseen Euroopaan. 

– Ehkä osa suomalaisista nyt ajattelee, että etelästä huudetaan aina tukien perään. Mutta en ole pyytämässä tukia eteläisillä maille. Pyydän tukia itäiselle Euroopalle, Sanchez vakuutti yhteisessä tiedotustilaisuudessa pääministeri Petteri Orpo (kok.) kanssa.

EU-maiden johtavat hyväksyivät viime viikolla uuden 150 miljardin euron rahoitusinstrumentin, jossa EU-komissio ottaisi lainaa, jota myönnettäisiin edelleen lainoina jäsenmaille puolustuksen vahvistamiseen.

– Mitä tulee uuteen rahoitusinstrumenttiin, meidän tulee ajatella ei vain lainoja, vaan myös tukia. Ja tuet menisivät - tämä on oma, ja Espanjan ehdotus - pääosin Baltiaan ja pohjoiseen Eurooppaan eli maille, jotka ovat lähellä Venäjän rajaa.

– Teidän rajanne on meidän rajamme, ja teidän turvallisuutenne on meidän turvallisuutemme, Sanchez sanoi.

Sanchez ja pääministeri Petteri Orpo (kok.) tapasivat tänään pääministerin virka-asunnolla Kesärannassa, ja tapasivat sen jälkeen suomalaista ja espanjalaista mediaa. 

Myös tasavallan presidentti Alexander Stubb kommentoi tapaamista Sanchezin kanssa viestipalvelu X:ssä.

– Hyvä tapaaminen Espanjan pääministeri Pedro Sánchezin kanssa. Puhuimme Venäjän hyökkäyssodasta Ukrainassa, Euroopan turvallisuudesta ja Natosta sekä transatlanttisista suhteista. Panostamme yhdessä Euroopan turvallisuuteen puolustusta vahvistamalla, Stubb kirjoittaa.

Lisää aiheesta:

Espanjakin valmis nostamaan puolustusmenoja – Orpo pääministerille: "Seuraavalla kerralla menemme saunaan"EU-maat päättivät vahvistaa puolustusta tuntuvasti – Ukrainalle tuki ilman UnkariaEspanjalaispoliitikko lyttäsi Suomen hallituksen Petteri Orpon silmien edessä – nosti esiin myös Riikka Purran saksikuvan"Ymmärrys siitä, mitä on pelissä, puuttuu edelleen" – näin Suomessa on kommentoitu Ukrainan sotaa”Lainaa tai tukea – semanttinen kysymys” – Kreikan kyky maksaa koronavelkojaan koskaan takaisin on erittäin kyseenalainenSuomen kanta 500 miljardin EU-rahastoon "rakentava ja avoin" – eurooppaministeri Tuppurainen perää selkeitä vastuita
EUEspanjaPolitiikkaOrpon hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • Eilen15:58
    Israelin ja Hamasin sota

    EU esittää Israelille voimakkaimpia toimia, mitä nyt on nähty – Orpo STT:lle: Esitykset tervetulleita

  • ti10:00
    Ilmastonmuutos

    Suomalaisten suuryritysten ilmastotoimet syynissä – Keskolle pyyhkeitä

  • 14.9.19:51
    Ukrainan sota

    MTV Uutiset Kiovassa: Venäjän uskotaan harjoittelevan sotaharjoituksissaan hyökkäystä

  • 13.9.22:31
    Ukrainan sota

    Zelenskyi haluaa aikataulun EU-jäsenyydelle – "Ei suunnitelmaa, vaan edes jotain konkreettista"

  • 13.9.22:00
    Ukrainan sota

    Stubb ja Marin Kiovassa: Varoitus kolmannesta maailmansodasta erittäin salaisessa konferenssissa