Terroristijärjestö Ansar al-Islamin perustaja ja vaikutusvaltainen uskonjohtaja mullah Krekar uhoaa islamin olevan 20 vuoden kuluttua maailman johtava uskonto. Hänen mukaansa islam leviää ympäri maailmaa nopeammin kuin moni uskookaan.
WTC-iskujen jälkeen Yhdysvallat nimesi kolme vihollista: Osama bin Ladenin, Saddam Husseinin ja mullah Krekarin. Heistä hengissä on enää terroristijärjestö Ansar al-Islamin perustaja Krekar, jonka harvinainen haastattelu esitettiin tämän illan 45 minuuttia -ohjelmassa MTV3:lla.
Krekar ennusti synnyinmaahansa Irakiin sisällissotaa. Mutta sisällissota ei pääty länsimaiseen demokratiaan, vaan Krekarin mukaan islamilaisessa maassa toimii vain yhdenlainen, islamilainen sharia.
- Demokratia tarkoittaa islamilaisissa maissa sitä, että islamilaiset tulevat määräämään omasta tulevaisuudestaan omassa islamilaisessa valtiossa ja islamilaisella tavalla.
Krekarin mielestä taistelu islamia vastaan on turhaa.
- Tämä vaihe ei tule kestämään enempää kuin 20 vuotta. Islam päättää maailman asioista kalifan ja sulttaanien tavalla.
(MTV3)
Imaami uhkaa amerikkalaisia uusilla iskuilla
Asiantuntija: Isku tietoverkkoihin on tuhoisampi kuin WCT
Sumo video id
Sumo video id
Sumo video id