Isot autonvalmistajat esittelevät nyt tiuhaan tahtiin uusia sähköautojaan. Mercedeksen uutukainen kulkee nimellä EQC ja se paljastettiin Tukholmassa.
Muutos kohti sähköisempää autoilua on hyvässä vauhdissa ja markkinoilla tarjonta kasvaa jatkuvasti. Mercedes-Benzillä on historiaa sähköautoista sekä henkilö- että tavara-autojen puolelta, mutta nyt saksalaisvalmistaja laittaa seuraavan vaihteen päälle, ja esittelee uuden sähköisen EQ-tuoteperheen ensimmäisen jäsenen.

Mercedeksen ensimmäinen uuden sukupolven täyssähköinen auto ei ole sattumalta keskikokoinen katumaasturi. Autoluokkana se on kasvanut viime vuosina tasaiseen tahtiin, ja uudella sähköautolla Mercedes haluaa omansa tästä kasvusta. Korkeampi rakenne helpottaa myös akkupaketin piilottamista lattian alle.
Muotoilullisesti EQC viitoittaa tulevien EQ-tuoteperheen mallien tyyliä. Se on kokonaisuutena hyvin puhdaslinjainen, ja ainoat selkeät pokkaukset löytyvät kyljen alaosasta. Keulaan on haettu persoonallista ilmettä muusta mallistosta erottuvalla maskilla ja siihen integroiduilla ajovaloilla. Ajovalot puolestaan yhdistyvät vaakasuuntaisella valolistalla. Takaosassa valojen vaakasuuntainen asettelu korostaa korin leveyttä. Keulan tavoin myös takavalot yhdistyvät valolistalla, jollaisia on nähty viime aikoina useammissakin autoissa.
Sisällä tuttuja juttuja uutena yhdistelmänäSisätiloissa valmistaja on yhdistänyt varsin tyylikkäällä tavalla muista malleista tuttuja elementtejä. Ohjauspyörä on sama kuin viime aikoina nähdyissä Mercedeksissä. Mittaristo ja MBUX-multimediajärjestelmä on integroitu samaan paneeliin, josta löytyy kaksi näyttöä A-sarjalaisesta tuttuun tyyliin. Järjestelmä on siis tuttu A-sarjasta, mutta luonnollisesti valikoista löytyy sähköisyyden myötä myös uusia ominaisuuksia esimerkiksi akkuun ja lataamiseen liittyen. Näyttökompleksi on istutettu kojelautaan, joka jatkuu näytöistä alaspäin C-sarjasta tuttuun kaarevaan tyyliin.
Tilojen osalta EQC on samaa luokkaa GLC:n kanssa. Edessä on hyvät oltavat ja takapenkillä mahtuu istumaan vaivatta noin 180 senttisen kuljettajan takana. Tavaratila on hyvän muotoinen ja sitä on tarjolla varustelusta riippuen noin 500 litraa.
Kaiken sydän on akusto


