Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Englantilaislegenda luuli kuolevansa MM-kisojen kotimatkalla – lentoemännän ilme puhui kauhistuttavaa kieltä

Rio Ferdinand pelasi Englannin maajoukkueessa vuosina 1997-2011.
Rio Ferdinand pelasi Englannin maajoukkueessa vuosina 1997-2011./All Over Press
Julkaistu 16.11.2021 16:00
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Englannin jalkapallomaajoukkueen entinen kapteeni Rio Ferdinand kertoi The Sunille joukkueen kokemasta kauhistuttavasta kotimatkasta vuoden 2006 MM-kisoista. Ferdinand pelkäsi tuolloin kuolevansa. 

Englanti eteni vuoden 2006 MM-kisoissa Saksassa puolivälieriin, jossa se putosi Portugalille. Manchester Unitedissa suurimman osan urastaan pelannut Ferdinand kertoo ensimmäistä kertaa joukkueen kokemuksesta.

– Jouduimme kauheaan keliin ja kaikki ajattelivat, että syöksymme maahan. Kaikki itkivät. Istuin Wayne Rooneyn ja Steven Gerrardin sekä heidän vaimojensa kanssa ja kaikki huusivat. Se oli turbulenssia täysin toisesta maailmasta. Se oli sairasta, ihmisiä ja matkatavaroita oli joka puolella, eikä kukaan tiennyt, mitä tapahtuu, Ferdinand kertoo.

Jos lentokone olisi pudonnut, jalkapallomaailma olisi menettänyt ison listan supertähtiä. Kyydissä olivat Ferdinandin, Rooneyn ja Gerrardin lisäksi muiden muassa Frank Lampard, John Terry ja David Beckham.

– Ajattelin todella, että se oli tässä, varsinkin kun katsoin lentoemäntää. Heidän ilmeistään voi aina nähdä, kuinka vakavasta tilanteesta on kyse. Katsoin heitä ja kaikki he istuivat paikoillaan kivikasvoina. Ajattelin, että v***u, me olemme ongelmissa, Ferdinand sanoo.

– Olen yleensä rauhallinen, mutta sitten katsoin heitä ja olin todella peloissani, Ferdinand toteaa.

Nykyään jalkapalloasiantuntijana toimiva Ferdinand voitti urallaan kuusi Valioliigan mestaruutta sekä Mestarien liigan kertaalleen Manchester Unitedin paidassa.

Lisää aiheesta:

Steven Gerrardilta raju purkaus – vihasi olla Englannin maajoukkueessa: "Egoistisia luusereita"Liverpool-ikonilta paljonpuhuvat sanat Mestarien liigan finaalin kaaoksesta – "Olin lähellä kuolemaa"Jose Mourinho hämmästeli EM-finaalin ratkaisua: "Se on liikaa" – teki samalla järisyttävän paljastuksen Englannin joukkueestaReal Madridin tähtipelaaja koki pelottavia hetkiä ennen Mestarien liigan finaalia – "Jos minun täytyy kuolla täällä, niin kuolen"Rio Ferdinand varoittaa Englannin pelaajia: "Yksi teistä palaa syntipukkina" Mitä tapahtui vuonna 1998? Ronaldo avaa kohahduttanutta episodia – "Heräsin pelaajien ympäröimänä"
JalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • Eilen21:15
    MM-jalkapallo

    MM-kisojen pride-ottelussa pelaa maa, jossa homoseksuaalisuudesta voidaan rangaista kuolemalla

  • Eilen19:34
    Helmarit

    Maalivahtilegenda palaa vuosien jälkeen Suomen liigaan

  • Eilen17:10
    Veikkausliiga

    Petteri Pennanen päätti jatkostaan – "Eihän enempää voi toivoa"

  • Eilen15:13
    Mestarien liiga

    Mohamed Salah aiheutti myrskyn – nyt tihkuu tietoja kovasta kulissiliikkeestä

  • Eilen11:08
    FC Haka

    Haka reagoi tuhoisaan tulipaloon: "Järkyttää turvallisuudentunnetta" – talousvahingoista merkittävät