Pari viikkoa sitten kerroimme, kuinka rakentamisen lämmöneristys- ja ilmanvaihtomääräyksiä ollaan kiristämässä ensi vuoden lokakuun alusta lähtien. Ne vaikuttavat aikanaan uudisrakentamisen kautta, mutta myös olemassa olevan rakennuskannan energiatehokkuutta pyritään parantamaan monella tavoin.
Ympäristöministeriö, kauppa- ja teollisuusministeriö sekä Asuntokiinteistö- ja rakennuttajaliitto ASRA ovat sopineet energiansäästämisen edistämisestä asuinkiinteistöissä. Sopimus kattaa 65 % kaikista arava-, korkotuki-, asumisoikeus- ja osaomistusasunnoista käytännössä siis kyse on arava-rakennuskannasta.
Ohjelmapäällikkö Markku Rantama Suomen Kiinteistöliitosta kuvaa ohjelmaa seuraavasti:
Periaate on se, että näissä sopimuksissa julkinen valta sitoutuu avustamaan ja tukemaan säästötoimenpiteitä ja siihen liittyvä puolestaan toteuttamaan niitä kiinteistössään. Käytäntö tulee sisältämään katselmusmenettelyn, jonka perusteella toimenpiteitä sitten suoritetaan.
Ainakin alussa sopimukset siis koskevat suurimpia kiinteistönomistajia. Niiden sisältö on se, että sovitulla aikavälillä 80 prosentissa kyseisistä kiinteistöistä ja rakennuskannasta on suoritettu katselmus ja aloitettu tarvittavat toimenpiteet.
Tavoitteiksi on kirjattu se, että lämmön ja veden kulutusta vähennetään vuoden 1998 tasosta 10 % vuoteen 2008 15 % vuoteen 2012
Sähkönkulutus käännetään laskuun vuoteen 2008 mennessä.
Brysselin herrat vaativat lisää tarkastuksia ja todistuksia
