Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Elotonta elvyttäneen hoitajan tavarat yritettiin varastaa Vantaalla – haluaa nyt kiittää omaa auttajaansa

Opetushoitaja Kati Pajari joutui hämmentävään tilanteeseen toissa päivänä elvyttäessään ihmistä Myyrmäen juna-asemalla Vantaalla. Kuvituskuvan juna on pysähtynyt Pasilan asemalle Helsinkiin.
Opetushoitaja Kati Pajari joutui hämmentävään tilanteeseen toissa päivänä elvyttäessään ihmistä Myyrmäen juna-asemalla Vantaalla. Kuvituskuvan juna on pysähtynyt Pasilan asemalle Helsinkiin.Com.Pic.- Kuvatoimisto / Mauri Ratilainen/All Over Press
Julkaistu 25.11.2022 16:11
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Vantaan kaupungilla opetushoitajana työskentelevä Kati Pajari joutui hämmentävään tilanteeseen toissa päivänä keskiviikkona elvyttäessään ihmistä Myyrmäen juna-asemalla Vantaalla.

Elvytystilanteessa joku tai jotkut sivulliset yrittivät varastaa Kati Pajarin työlaukun, jossa oli muun muassa kannettava tietokone ja muuta omaisuutta.

Pajari kertoi tapauksesta Vantaan Sanomille. Hän kirjoitti asiasta myös omalla Twitter-tilillään.

– En yhtään nähnyt tilanteessa ympärilläni olevia. Kuulin vain, että joku nainen sanoi useampaan kertaan napakasti, että älkää koskeko auttajan tavaroihin, Pajari kertoo lehdelle.

– Ei käynyt itsellä mielessäkään, että joku haluaisi pölliä käsilaukkuja semmoisessa tilanteessa, Pajari kirjoitti myös Twitteriin.

Pajari oli huomannut asemarakennuksen lattialle tuupertuneen työmatkallaan. Hätään joutunutta oli Pajarin mukaan tullut auttamaan moni muukin, mutta he eivät olleet aloittaneet elvytystä.

Hän otti ammattilaisena ohjat käsiinsä ja ryhtyi toimeen.

Vantaan Sanomien mukaan paikalla olleet nuoret hälyttivät paikalle myös ambulanssin. 

"Olen velvoitettukin toimimaan"

Nyt jälkikäteen hän on hämmentynyt saamastaan huomiosta.

– Koen, että kun olen ammattilainen, olen työn puolestakin ihan velvoitettu toki tällaisissa tilanteissa toimimaan, Pajari totesi MTV Uutisille. 

Hän haluaisi tavoittaa häntä itseään tilanteessa auttaneen tuntemattoman naisen.

– Häntä haluaisin kiittää siitä, että minulta eivät lähteneet työläppärit ja kaikki kävelemään sen aikana, kun siinä henkeä pelastin. 

– Iloitsen siitä, että on tällaisia rehtejä ihmisiä, jotka jäävät vahtimaan tavaroita. Suurimmat kiitokseni häneltä minulle, Pajari toteaa.

VantaaPelastuslaitosKotimaa
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen
MTV Uutiset

Kati Hyttinen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana. 

Hän tekee töitä MTV Uutisten verkkodeskissä ja Lifestyle-toimituksessa, joissa hän seuraa uutisia ja ilmiöitä. Hän on erikoistunut muun muassa ympäristö-, luonto- ja eläinaiheisiin. 

Voit lähettää hänelle juttuvinkkejä osoitteessa kati.hyttinen@mtv.fi.

Lisää aiheesta:

Itsemurhaa hautoneen rouvan tapaus herätti kansalaisten huomion – paikalle osunut MTV:n ralliselostaja: "Se kenties oli hänelle viimeinen hätähuuto"Ensihoitajat ylistävät hengenpelastajasiskoja: Pyörällä kaatunut mies vakuutti, ettei tarvitse apua, mutta Titta ja Nita päättivät toisin – pian mieheltä katosikin pulssiSydänkohtauksen saanut nainen lyyhistyi jalkakäytävälle, bussikuski Allan Kemiläinen pelasti – vaatimaton sankari MTV:lle: "Tässä maassa ihmisiä ei jätetä pulaan"Liikuttava ele: Lapsena hukuksista pelastettu Marjaana saapui kiittämään auttajiaan kasvotusten 25 vuotta myöhemmin – "Kyllä se nieleskelyksi meni"Oululainen Jouni on pelastanut jo kahden ihmisen hengen, viimeksi raahasi tajuttoman naapurinsa palavasta asunnosta – "Tärinä tulee jälkikäteen"Mies tuupertui sillalle, nuorisojoukko elvytti epäröimättä – silminnäkijä: "Se oli herkkä hetki, kun pulssi palasi"

Tuoreimmat aiheesta

Vantaa
  • pe19:34
    Liikenneonnettomuudet

    Lahdenväylällä kahdeksan auton ketjukolari – joulun paluuliikenteeseen odotetaan hurjaa säätä

  • ti13:58
    Rikosepäilyt

    Vale-lähetit varastaneet suuria summia rahaa vanhuksilta Uudellamaalla

  • 18.12.14:59
    STUK

    Vantaan ilmassa havaittiin radioaktiivista bromia

  • 16.12.20:40
    Vammaiset

    Vammaisten lasten hoitoyksikkö suljetaan Vantaalla turvallisuuspuutteiden vuoksi

  • 11.12.16:58
    Kannabis

    Poliisi löysi Vantaalta kannabiskasvattamon – liittyy aiempaan tutkintaan