BBC:n haastattelussa Musk myönsi tehneensä "useita virheitä" puolen vuoden aikana ja sanoi tämän ajan olleen "stressaavaa".
Yhdysvaltojen yleisradioyhtiö NPR kertoi keskiviikkona, että se jättää Twitterin kiisteltyään somealustan kanssa.
NPR:stä tuli näin ollen ensimmäinen suuri uutismedia, joka on jättänyt Twitterin miljardööri Elon Muskin ostettua alustan viime vuonna.
Kiista Twitterin ja NPR:n välillä sai alkunsa viime viikolla, kun Twitter lisäsi NPR:n tilille merkinnän "valtioon sidoksissa oleva media" – jota on käytetty myös esimerkiksi Kiinan ja Venäjän valtionmedioiden merkitsemiseksi.
NPR on Yhdysvalloissa yleisesti luotettu media, jonka työskentelytapoja tai toimintaympäristöä ei voi verrata viralliseen propagandaan käytettyjen Kiinan tai Venäjän valtionmedioihin.
Lue myös: Brittilehti: Twitter poisti Vladimir Putinin ja Venäjän valtion rajoitukset
NPR:n valituksesta Twitter muutti merkinnän "hallinnon rahoittamaksi mediaksi", jollaiseksi myös Britannian yleisradioyhtiö BBC:n Twitter-tili on merkitty, mutta se ei tyydyttänyt radioyhtiötä.
– Alustan toimet heikentävät uskottavuuttamme antamalla virheellisesti ymmärtää, ettemme olisi toimituksellisesti riippumattomia, NPR perusteli lausunnossaan keskiviikkona.
NPR:n toimitusjohtaja John Lansing sanoi NPR:n uutisessa, ettei hän voi sallia radion sisältöjen jaettavan paikassa, joka voisi riskeerata sen uskottavuuden.
