Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ympäristöliike Elokapina "mateli" ajoradalla Helsingin keskustassa – hitaita kulkueita tiedossa koko viikolle

Mielenosoittajat vaativat marsseillaan Suomen metsienkäytön palauttamista kestävälle tasolle.
Mielenosoittajat vaativat marsseillaan Suomen metsienkäytön palauttamista kestävälle tasolle.Jaakko Stenroos/All Over Press
Julkaistu 09.10.2023 07:32

MTV UUTISET – STT

Mielenosoittajat vaativat Suomen metsienkäytön palauttamista kestävälle tasolle.

Ympäristöliike Elokapina järjesti maanantaiaamuna Helsingissä mielenosoituksen, johon osallistui poliisin arvion mukaan noin neljäkymmentä ihmistä.

Helsingin ydinkeskustassa järjestetyssä mielenosoituksessa marssittiin poliisin mukaan hyvin hitaasti ajoradalla.

Elokapina kertoi aiemmin tänään aloittavansa Helsingissä ja Tampereella sarjan mielenosoituksia, joissa liikutaan hitaasti matelemalla. Tarkoitus on hidastaa liikenne lähes pysähdyksiin asti, Elokapina kertoi tiedotteessaan.

Sekä poliisista että Elokapinasta kerrotaan STT:lle, että noin puolitoista tuntia kestänyt mielenosoitus sujui Helsingissä rauhallisesti.

Poliisin mukaan mielenosoituksesta aiheutui hetkittäistä haittaa liikenteelle. Helsingin poliisille ei ollut tehty etukäteen ilmoitusta mielenosoituksesta.

Marsseja tiedossa myös iltapäiväruuhkiin

Vastaavien mielenosoitusten on määrä jatkua päivittäin koko kuluvan viikon ajan. Elokapinasta kerrotaan STT:lle, että esimerkiksi keskiviikkona ja perjantaina mielenosoittajien on määrä marssia Helsingissä ajoradalla iltapäiväruuhkan aikaan kello puoli neljästä kuuteen.

Elokapinasta ei osattu heti kertoa STT:lle, mikä on Tampereelle suunniteltujen marssien aikataulu. Aamulehden tietojen mukaan Tampereella olisi määrä marssia ainakin keskiviikkona.

Sisä-Suomen poliisilaitokselta kerrottiin aamupäivällä STT:lle, että Elokapina ei ollut ainakaan vielä tehnyt poliisille ilmoituksia Tampereelle suunnitelluista mielenosoituksista.

Myöskään Helsingin poliisille ei ollut tehty aamupäivään mennessä ilmoituksia viikon muista mielenosoituksista. Poliisista kerrottiin STT:lle, että ainakin maanantaiaamuna Elokapina toimi siten, että se ilmoitti poliisille mielenosoituksesta silloin, kun marssi alkoi.

Marssit osa Koneen Säätiön tukemaa kampanjaa

Mielenosoittajat vaativat marsseillaan Suomen metsienkäytön palauttamista kestävälle tasolle.

Marssit järjestetään vaikutusvaltaisten suomalaisten metsätoimijoiden läheisyydessä, Elokapina kertoo. Tiedotteessa nimetään suurten metsäyhtiöiden lisäksi myös muun muassa eduskunta, Metsähallitus sekä maa- ja metsätalousministeriö.

Hitaat marssit ovat osa Elokapinan syksyn Metsäkapina-kampanjaa. Kampanjassa vaaditaan luonnon ja monimuotoisuuden asettamista etusijalle sekä ympäristölle ja luonnolle tuhoisien valtiontukien lopettamista.

Elokuun lopussa kerrottiin, että Elokapina oli saanut Koneen Säätiöltä 200  000 euron apurahan metsäaiheista kampanjaansa varten. Elokapinan mukaan apurahan turvin toteutetaan muun muassa Metsäkapina-niminen tapahtuma.

Lue myös: Koneen säätiö antoi Elokapinalle 200 000 euroa apurahaa – kyselyn mukaan enemmistö suomalaisista ei pidä sitä hyvänä asiana

Lisää aiheesta:

Elokapinan mielenosoitukset jatkuvat Helsingissä – eilen yli 160 otettiin kiinni epäiltynä niskoittelustaRajavartiolaitos auttoi poliisia – perussuomalaisten kansanedustajat vaativat Elokapinan kieltämistäElokapina kokoontuu jälleen Eduskuntatalolle: "Eduskunta ei mielellään rajoita mielenosoitusoikeutta"Poliisi otti kymmeniä Elokapinan mielenosoittajia kiinni Helsingissä, yhdelle isku päähän MTV Uutiset seuraa Elokapinan 10-päiväistä mielenilmaustaPoliisi otti ympäristöliikkeen mielenosoituksessa kiinni lähes 120 ihmistä – Elokapina kertoo pysyvänsä kaduilla kunnes hallitus nopeuttaa ilmastotoimia
MielenosoitusElokapinaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Mielenosoitus
  • 22.10.08:10
    Peru

    Bussikuskien ja muusikoiden murhat saivat Liman kiehumaan: Poikkeustila pitenee

  • 19.10.19:00
    Yhdysvallat

    Näin Trumpin kakkavideolla satsin päälleen saava demokraatti vastasi presidentille: "Läskiperse"

  • 19.10.13:26
    Yhdysvallat

    Seitsemän miljoonaa tuli kaduille vastustamaan Trumpia – näin presidentti vastasi ulosteella

  • 18.10.17:40
    Trumpin Yhdysvallat

    Trumpin vastaisiin mielenosoituksiin odotetaan miljoonia osallistujia

  • 16.10.16:17
    Georgia

    Georgia mätkäisi Elina Valtoselle sakon