Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Elinkeinoministeri Lintilä MTV:lle: Yritysten mahdolliset energiatuet ovat jo työpöydällä – neljä yksityiskohtaa säädettävänä

2:03Lintilä: Sähköyhtiöiden tingittävä tuottotavoitteistaanMinisteri Lintilä kertoi MTV:lle jo marraskuun alussa, että sähköyhtiöiden on nykyisessä energiakriisissä tingittävä tuottotavoitteistaan.
Julkaistu 20.12.2022 13:50
Toimittajan kuva

Juha Kaija

juha.kaija@mtv.fi

Elinkeinoministeri Mika Lintilän (kesk.) mukaan kotitalouksien takautuvan sähkötuen kertakorvauksen parametrejä työstetään tänään ja huomenna. Päätökset tehdään ennen joulua.

Tarkoituksena on linjata omavastuuosuus, korvausprosentti, kattokulutus ja korvauksen määräytymisen ajankohta.

Lintilä arvioi, että niin sanotun windfall-veron ja kantaverkkoyhtiö Fingridin niin sanotut pullonkaulakorvaukset riittäisivät kattamaan kotitalouksille tulevan kertakorvauksen kulut. Hän kuitenkin muistuttaa, että windfall-verotulojen haitari on erittäin laaja, 500-1300 miljoonaa euroa.

Elinkeinoministeri kuitenkin varoittaa, että tukikohteita voi tulla yllättäen lisää ja yritysten mahdollinen tukeminen on jo työpöydällä.

Lintilän mukaan hän on nimennyt jo aiemmin työryhmän varautumisen ministeriryhmän avuksi, ja tilannekatsaus yritysten tilanteesta on tarkoitus järjestää nopealla aikataululla.

Lintilä sanoo, että yritysten tilanne on muuttunut nopeasti.

– Suomen Yrittäjät ilmoitti vielä parisen viikkoa sitten, että he eivät näe tarvetta energiatuelle. Nyt sieltä ilmoitetaan, että heillä olisi kymmenellätuhannella yrityksellä tarve saada energiatukia, sanoo Lintilä MTV Uutisille.

Lisää aiheesta:

Lintilä: Kertahyvitys sähkölaskujen kanssa kipuileville etenee energiayhtiöiden arvostelusta huolimatta
Pääministeri Marinin mukaan sähkötukiin voidaan odottaa mittavaa, kallista kokonaisuutta
Mika Lintilä: Pohjaesitys sähkötuista on valmis, seuraavaksi viisikko käsittelee
Eduskuntapuolueet kokoontuvat tänään pohtimaan uusia sähkötukia
Hallitusviisikon sähkökriisitapaaminen ohi – Sanna Marin vaikenee sisällöstä: "Lisätoimia tarvitaan"
Hallitusviisikko pui tänään, miten kalliin sähkön kanssa kamppailevia suomalaisia voisi vielä tukea
EnergiakriisiPolitiikkaMika LintiläMarinin hallitusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Energiakriisi
  • 21.2.06:49
    Saksa

    Saksan vaalien ennakkosuosikki haluaa muuttaa maan energiapolitiikkaa – bensa-autoille jatkoaikaa ja ydinvoima takaisin?

  • 20.12.202420:51
    Ukrainan sota

    Slovakian pääministeri uhkaa Ukrainaa konfliktilla

  • 09.10.202406:05
    Lähi-idän kriisi

    Kriisi Lähi-idässä voi tulla koronlaskujen tielle – tämä asuntovelallisen kannattaa tietää

  • 05.01.202419:06
    Sähkö

    Kaikkien aikojen sähkönkulutuksen ennätys ei ole menossa rikki – syitä on kaksi

  • 12.11.202306:40
    Sähkö

    Huolestuttaako sähkön hinta? Energiateollisuus antaa talvesta huojentavan arvion, johon sisältyy kuitenkin hintapiikkejä