Suomi keskittyy lähtökohtaisesti Trumpin tekoihin eikä puheisiin, ulkoministeri Valtonen sanoo MTV:n Uutisextrassa.
Ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) ei usko, että Yhdysvaltain presidentti Donald Trump turvautuisi voimakeinoihin tai painostukseen Tanskaa kohtaan.
Trump sanoi aiemmin tällä viikolla, ettei hän sulje pois sotilastoimien mahdollisuutta saadakseen Tanskalle kuuluvan Grönlannin Yhdysvaltain hallintaan.
– En usko, että hän lähtee painostamaan asiassa Tanskaa. Täytyy muistaa, että YK:n peruskirja on erittäin tärkeä myös Yhdysvalloille, ja siihen kuuluvat alueellinen koskemattomuus ja suvereniteetti. Minulla ei ole epäilystäkään, etteikö Yhdysvallat tätä kunnioittaisi, Valtonen sanoo MTV:n Uutisextrassa.
Lue lisää: Trumpin vihjailu Grönlannin viemisestä asein "kannattaa ottaa vakavasti", tutkija arvioi
Valtonen toivoo, ettei Trump ryhtyisi myöskään taloudellisiin painostuskeinoihin, kuten kauppatulleihin Tanskaa kohtaan.
Trump on väläytellyt asettavansa tuontitulleja useille maille, muun muassa Kiinalle ja Kanadalle.
– Olemme viestineet Yhdysvaltojen suuntaan, että kauppatulleja ei tulisi asettaa ystävämaita kohtaan. Ne haittaavat paitsi samat arvot jakavia, samassa liittokunnassa toimivia maita, myös Yhdysvaltoja itseään. Tariffiuhkailu ei kuulu perhepöytään, Valtonen sanoo.

