Yhdysvalloissa kongressin edustajainhuoneen on määrä äänestää keskiviikkona, käydäänkö presidentti Donald Trumpia vastaan virkarikosoikeudenkäynti. Edustajainhuoneen puhemies Nancy Pelosi vahvisti äänestyksen toteutumisen tiistai-iltana paikallista aikaa.
– Tänä kansamme historian hartaana hetkenä meidän on kunnioitettava valaamme tukea ja puolustaa perustuslakiamme kaikkia vihollisia vastaan, ulkomaisia ja kotimaisia, Pelosi totesi kirjeessä edustajainhuoneen demokraattikollegoilleen.
Jos edustajainhuone äänestää virkarikossyytteiden nostamisen puolesta, asia siirtyy senaatin käsittelyyn. Edustajainhuone on demokraattienemmistöinen, joten ennakkoon on arvioitu, että syytteet nostetaan ja valtakunnanoikeus alkaa.
Washington Postin tuoreen analyysin mukaan edustajainhuoneella on tarvittava määrä ääniä kasassa virkarikosoikeudenkäynnin aloittamiseen.
Senaatin enemmistö puolestaan on Trumpia tukevilla republikaaneilla, joten presidentti saanee kaikesta huolimatta jatkaa virassaan.
Kongressin oikeusvaliokunta kertoi viime viikolla virkasyytteen sisällöstä. Trumpia halutaan syyttää vallan väärinkäytöstä tämän painostaessa Ukrainan johtoa tutkimaan demokraattien presidenttiehdokkaaksi pyrkivää Joe Bidenia sekä kongressin työn estämisestä virkarikostutkinnan aikana.
Presidentti vertasi tilannettaan noitaoikeudenkäynteihin
Edustajainhuoneen äänestyksen aattona Trump lähetti puhemies Pelosille kuusisivuisen kirjeen, jossa hän arvosteli virkarikostutkintaa ja kutsui sitä puolueelliseksi ristiretkeksi.
