Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Deepseek kylvää tuhoa pörssissä: Nvidian osake romahti

Nvidian toimitusjohtaja Jensen Huang Las Vegasissa 6. tammikuuta.
Nvidian toimitusjohtaja Jensen Huang Las Vegasissa 6. tammikuuta.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 28.01.2025 05:18

MTV UUTISET – STT

Deepseek yltää toiminnoissaan samalle tasolle kuin sen yhdysvaltalaiset kilpailijat, mutta murto-osalla niiden kustannuksista.

Kiinalaisen tekoäly-yhtiön Deepseekin ennakoitu menestys on ravistellut markkinoita. 

New Yorkissa teknologiapainotteinen Nasdaq-indeksi oli maanantaina kaupankäynnin päättyessä yli kolme prosenttia miinuksella, ja teknologiayhtiö Nvidia taas oli jo lähes 17 prosentin laskussa. Nvidian markkina-arvosta suli lähes 590 miljardia dollaria.

Alamäen taustalla olivat arviot siitä, että kiinalainen DeepSeek yltää toiminnoissaan samalle tasolle kuin sen kilpailijat erityisesti Yhdysvalloissa, mutta murto-osalla niiden kustannuksista.

Itäisessä Kiinassa kasvuyrityksenä käynnistynyt Deepseek on kertonut käyttäneensä mallinsa kehittämiseen vain 5,6 miljoonaa dollaria. 

Suuret yhdysvaltalaiset teknologiayhtiöt, kuten Nvidia, Meta ja Alphabet, taas ovat investoineet tekoälytuotteisiinsa satoja miljardeja dollareita, mikä on nostanut niiden arvoa.

Yhdysvaltain tuore presidentti Donald Trump sanoi maanantaina toivovansa, että Deepseekin julkistus saisi yhdysvaltalaisyritykset keskittymään tekoälykilpailuun.

Lue myös: Nämä kysymykset olivat liikaa tekoäly Deepseekille

2:48Kiinalainen DeepSeek-tekoälyohjelma poistaa vastauksia eikä vastaa kysymyksiin maan presidentistä

Kiinalainen Deepseek-tekoälyohjelma poistaa vastauksia eikä vastaa kysymyksiin maan presidentistä.

Applen sovelluskaupan ladatuimmaksi

Deepseekin tekoälyohjelma julkaistiin viime viikolla, ja sen myötä nähtiin laskua New Yorkin pörssissä jo perjantaina.

Maanantaina Deepseek oli Yhdysvalloissa Applen sovelluskaupan ladatuin ilmainen sovellus. 

Deepseek ilmoitti maanantaina joutuneensa laajan kyberhyökkäyksen kohteeksi ja rajoittavansa sen vuoksi uusien käyttäjien rekisteröintiä.

Deepseekin ohjelma voi tehdä monia samoja asioita kuin sen länsimaiset kilpailijatkin, kuten kirjoittaa laulun sanoja tai tehdä vaikka reseptin jääkaapissa olevien tuotteiden perusteella. 

Se kuitenkin sensuroi useiden muiden kiinalaissovellusten tapaan tiettyjä aiheita, kuten politiikkaa.

Korjattu Deepseekin kirjoitusasua kello 17.20.

Lue myös: Poliisi pyysi ryöstöstä havaintoja hämmentävällä tekoälyvideolla, vastaa nyt palautteeseen: "Pidättäydymme poliisi-tv-linjalla"

Lisää aiheesta:

Asiantuntijat Deepseekistä: Kiinalaiset osoittivat oveluutensa "mopoversioilla"Nvidian kurssiheilunta jatkuu tekoälymyrskyn jäljiltä – jenkkipörssi kampesi nousuunSilo AI:n suomalaisperustaja Peter Sarlin kertoo, mikä Deepseekissä on mullistavaaTämä hiljainen matematiikkanero on Deepseekin takana: Yllätti jopa Kiinan hallituksenKommentti: Kaverini tiesi etukäteen Deepseek-tekoälyn aiheuttavan "verilöylyn"Kiinalaisen tekoäly-yhtiön suksee sai USA:n digijätit syöksyyn – etenkin yhden
TekoälyDigiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Tekoäly
  • Eilen07:30
    Yhdysvallat

    MTV Pennsylvaniassa: Näin amerikkalaiskouluissa opetetaan suomalaisella tekoälyohjelmalla

  • Eilen05:33
    Huomenta Suomi

    Ivan Puopolo haastattelemassa avaruusoliota – testaa, erottaisitko nämä "uutisvideot" tekoälyn tekemiksi

  • ke15:06
    Tutkimustulokset

    Tutkimus: Tekoäly saa ihmiset yliarvioimaan älylliset kykynsä

  • ti22:32
    Nokia

    Nokia kiihdyttää 6G-aikaan amerikkalaisen jätin siivellä: "Rahaa kuin roskaa"

  • ti20:33
    Itsemurha

    Itsetuhoisten keskusteluun tekoälyn kanssa puututaan vihdoin – näin ChatGPT puuttuu hätään