Cristiano Ronaldon ilta oli säkenöivä. Portugalilaisesta tuli yksin jalkapallon Mestarien liigan eniten otteluita tahkonnut pelaaja ja hän ratkaisi taiston lisäajan lopussa, kun Manchester United voitti Villarrealin maalein 2–1.
LUE MYÖS: 10 sekuntia! Juventus täräytti mykistävän ennätysmaalin
Ronaldo oli ennen Villarreal-peliä tasoissa Iker Casillasin kanssa 177 Mestarien liiga -ottelulla. Nyt Ronaldo on 178 pelin myötä yksin eniten Mestarien liiga -matseja tahkonnut pelimies.
Ronaldo kasvatti myös lukemiaan Mestarien liigan kaikkien aikojen maalihaina. Tuorein, 136:s osuma ratkaisi ottelun Villarrealia vastaan toisen jakson lisäajan viimeisellä minuutilla, kun portugalilainen tykitti pallon Villarreal-maalivahti Geronimo Rullin käsien kautta häkkiin.
Katso video Ronaldon maalista jutun ylälaidasta!
Alex Telles tälläsi Unitedin avausmaalin, 1–1-tasoituksen, komeasti ilmasta kaukolaukauksella, kun Bruno Fernandes oli keskittänyt vapaapotkun hänelle takaviistoon rangaistusalueen rajan taakse.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
Paco Alcacer iski Villarrealille aiemmin toisen puoliajan alkuminuuteilla.
Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.
F-lohkon tilanne on kahden kierroksen jälkeen tiukka: Atalanta on keulilla neljällä pisteellä, Young Boysilla ja Unitedilla on kolme pinnaa ja Villarrealilla yksi piste.
Benfica vei Barcelonaa
Jos Manchester United onnistui pelillisistä vaikeuksistaan huolimatta tuloksellisesti, samaa ei voinut sanoa toisesta suurseurasta FC Barcelonasta. Katalonialaisten tavattoman murheellinen syöksy jatkui nyt Benfican vieraana, kun portugalilaiset rallattelivat 3–0-voiton.

