Yhdysvaltain varapresidentti Dick Cheney kuvasi amerikkalaiskanavan haastattelussa viime lauantaita, jolloin hän ampui vahingossa metsästyskumppaniaan, elämänsä vaikeimmaksi päiväksi.
Varapresidentti Dick Cheney selitti eilen televisiohaastattelussa Texasissa viikonloppuna tapahtunutta metsästysonnettomuuttaan ensi kertaa. Cheney on pitänyt sanaisen arkkunsa visusti kiinni neljä päivää samaan aikaan, kun media Yhdysvalloissa on seurannut herkeämättä varapresidentin ampuman lakimiehen tilaa.
Cheney kertoi asiasta Fox-uutiskanavan haastattelussa. Muihin median vaatimiin tiedotustilaisuuksiin Cheney ei ole suostunut. Ennen haastattelua varapresidentti oli antanut julkisuuteen vain kirjallisen lausunnon, jossa hän kertoi rukoilevansa 78-vuotiaan Harry Whittingtonin puolesta.
- Se ei ollut Harryn syytä. Ketään muuta ei voi syyttää. Minä olen se heppu, joka painoi liipaisinta ja ammuin ystävääni, Cheney otti syyn niskoilleen.
Cheney kuvasi lauantaita myös elämänsä vaikeimmaksi päiväksi.
- Mielikuva hänestä kaatumassa on jotakin, jota en koskaan saa pois mielestäni, Cheney tunnusti.
Onnettomuus tapahtui lauantaina texasilaisella suurtilalla, missä Cheney oli seurueineen metsästämässä viiriäisiä. Seurueessa oli Cheneyn ja Whittingtonin lisäksi muitakin tunnettuja republikaanivaikuttajia, muun muassa Yhdysvaltain entinen Sveitsin-suurlähettiläs.
Tiistaina Whittingtonin kerrottiin saaneen lievän sydänkohtauksen. Cheneyn ampumia hauleja oli kulkeutunut hänen sydämeensä ja hänet siirrettiin teho-osastolle. Lääkäreiden mukaan Whittingtonin tila oli eilen vakaa ja sairaalassa uskotaan hänen paranemiseensa.