Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Brittitiedustelu: Ukrainan droneiskut Venäjälle ovat muistutus Putinin epäonnistumisesta

2:09Ukrainan Majava-lennokit saavat venäläiset varpailleen ja sitä juuri Ukraina haluaaUkrainan Majava-lennokit saavat venäläiset varpailleen ja juuri sitä Ukraina haluaa.
Julkaistu 20.08.2023 10:53
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Britannian puolustusministeriön mukaan Ukrainan käytännössä jo päivittäiset dronehyökkäykset Venäjän kansainvälisesti tunnustettujen rajojen sisäpuolle ovat "strategisesti tärkeitä".

Ukrainan iskujen vuoksi Venäjän ilmavoimien johdolla on "hyvin todennäköisesti" kovat paineet parantaa Venäjän ilmapuolustusta.

– Presidentti Putin lähes varmasti hyökkäsi Ukrainaan olettaen, että sillä olisi vähän suoria vaikutuksia venäläisille, Britannia kirjoittaa tiedustelupäivityksessään.

Viimeksi sunnuntaiaamuna Venäjän puolustusministeriö väitti, että maan ilmatorjunta tuhosi ukrainalaisdronen Moskovan alueella. Lisäksi Kurskin alueen paikallisviranomaiset väittivät dronehyökkäyksen haavoittaneen viittä ihmistä.

Dronehyökkäysten lisäksi viime aikoina on raportoitu S-200-ohjuksilla tehdyistä iskuista Venäjän maaperälle, Britannia kirjoittaa. S-200-ohjus on Neuvostoliiton aikainen, 7,5 tonninen ohjus, jota Ukraina käyttää tätä nykyä maakohteita vastaan. 

S-200-ohjukset kutsutaan Natossa SA-5 Gammon -ohjuksiksi. Ne on suunniteltu ilmakohteita vastaan, mutta Britannian mukaan Ukraina ei enää hyödynnä S-200-ohjuksia tässä tehtävässä.

0:38“Luukkuja ei kannata jättää auki kuumalla” – Ukrainan drone teki selvää venäläistankista

Ukrainan armeija julkaisu elokuussa videon, jossa se väittää näkyvän, miten ukrainalaisdrone tiputtaa kranaatin venäläisen panssarivaunun sisään avoimesta luukusta. Videon aitoutta ei ole vahvistettu.

Lue myös: "Mikä tahansa voi olla seuraava kohde" – Ukrainan Majava-lennokit saavat venäläiset varpailleen ja sitä juuri Ukraina haluaa

Lisää aiheesta:

Iskusarja Venäjälle: Ukrainalta väite tuhoisasta Flamingo-hyökkäyksestäUkraina väittää: ATACMS-ohjus tuhosi Venäjän "silmät"Brittitiedustelulta yksityiskohtaista tietoa Krimin ATACMS-iskusta – satelliittikuvat näyttävät tuhoutuneet hävittäjätMedia: Ukraina on hyökännyt pommikonetehtaaseen – tämä iskusta tiedetäänBrittitiedustelu: Venäjän ilmatorjunnalla paljon puhuva viikkoPekka Toveri: Venäjän on pakko kysyä, "onko Krim tärkeämpi kuin Moskova?"
Ukrainan sotaVenäjäUkrainaIso-BritanniaVladimir PutinUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 15:08
    Venäjä

    Venäjä kertoo ottaneensa uuden kaupungin haltuun

  • 14:20
    Vladimir Putin

    Tutkijalta tyrmäys Berliinin Ukraina-keskustelujen annille – "Putinille tämä on kaikki tai ei mitään"

  • 10:54
    Berliini

    Venäjä tyrmäsi Euroopan johtajien ratkaisut Ukrainan sotaan

  • 10:11
    Rauhantunnustelut

    Tämä jenkkikenraalin ele vakuutti Stubbin: "Sen vahvempia turvatakuita ei voi saada"

  • 09:28
    Alexander Stubb

    Presidentti Stubbkin on vain ihminen: "Vähän niin sanotusti painaa"