Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Brittihovissa jo toinen avioero viikon sisään: kuningatar Elisabetin sisarenpoika eroaa vaimostaan 26 aviovuoden jälkeen

13:05Murheellinen prinssi Harry kommentoi ensi kertaa lähtöä Britannian hovista – tätä herttuan lausunto merkitseeBrittihovin kuohunta alkoi toden teolla, kun prinssi Harry ilmoitti hänen ja herttuatar Meghanin lähtevän brittihovista
Julkaistu 18.02.2020 09:14
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

Prinsessa Margaretin ja lordi Snowdonin poika David Armstrong-Jones eroaa vaimostaan 26 avioliittovuoden jälkeen.

Brittihovin ympärillä oleva kuohunta ei ota laantuakseen. Tammikuussa prinssi Harry ja herttuatar Meghan ilmoittivat vetäytyvänsä kuninkaallisen perheen ytimestä ja asuvasa ainakin osittain Kanadassa.

David ja Serena Armstrong-Jones
David ja Serena Armstrong-Jones eroavat. Pari avioitui vuonna 1993./All Over Press

Viime viikolla puolestaan uutisoitiin prinsessa Annen pojan Peter Phillipsin eroavan 12 avioliittovuoden jälkeen vaimostaan Autumn Phillipsistä.

Lue myös: Jälleen uusi pettymys kuningatar Elisabetille – kuninkaallisessa perheessä kohisee taas uuden avioeron tähden: "Hän luuli olevansa onnellisesti naimisissa"

Alle viikko Peter ja Autumn Philipsin avioerouutisten jälkeen rysähti taas. Muun muassa Daily Mail nimittäin uutisoi, että myös kuningatar Elisabetin sisarenpojan David Armstrong-Jonesin pitkä avioliitto on tullut päätökseensä.

David on prinsessa Margaretin ja lordi Snowdonin, Anthony Armstrong-Jonesin, poika ja hänet tunnetaan myös nimellä David Linley. Hän ehti olla naimisissa Serena-vaimonsa kanssa 26 vuotta. Vuonna 1993 avioituneella parilla on kaksi lasta, 20-vuotias Charles ja 17-vuotias Margarita, joka oli yksi herttuatar Catherinen morsiusneidoista.

Kuningatar Elisabet ja David Armstong-JonesDavid Armstrong-Jonesin kerrotaan olevan hyvin läheinen tätinsä kuningatar Elisabetin kanssa./All Over Press

Jos eron kerrotaan tulleen Peter Philipsille täysin puskista, ovat David ja Serena sen sijaan tiedotteensa mukaan päätyneet eroon yksissä tuumin. Eron syynä hiiskutaan olevan se, että pari kasvoi erilleen, sillä huonekalualalla oleva David oli paljon poissa kotoa työmatkojensa vuoksi. Hänellä on oma Linley-nimeä kantava huonekalubrändi.

Lue myös: Kuningatar Elisabetin käsky kävi: Harry ja Meghan palaavat Britanniaan maaliskuussa ensimmäistä kertaa Megxit-skandaalin jälkeen

Kuningatar Elisabet on Daily Mailin tietojen mukaan hyvin harmissaan erouutisesta.

David Armstrong-Jonesin kerrotaan olevan hyvin läheinen kuningattaren ja serkkunsa prinssi Charlesin kanssa. Hän onkin usein ollut Sandringhamissa kuningatar Elisabetin joulupäivällisillä.

Prinsessa Margaer, Anthony Armstrong-Jones ja lapset David ja SarahDavid on prinsessa Margaretin ja Anthony Armstrong-Jonesin poika. Kuvassa myös hänen sisarensa Sarah.Copyright © Everett Collection / Everett Collection/All Over Press

Armstrong-Jones peri Snowdonin lordin arvonimen valokuvaajana uraa tehneen isänsä kuoltua vuonna 2017. Raikuliprinsessan maineessa aikanaan ollut prinsessa Margaret sen sijaan menehtyi jo vuonna 2002. Pari oli naimisissa vuodet 1960–1978.

Lisää aiheesta:

Spekulaatiot jatkuvat: Aikooko seksuaalirikoskohussa ryvettynyt prinssi Andrew naimisiin ex-vaimonsa kanssa? Nämä merkit viittaavat siihenKuningatar Elisabetilla on suosikkilapsi, eikä hän ole prinssi Charles – dokumentti: Erikoisasema ajoi veljekset sotatilaanMeghanin uusi hanke käynnisti spekulaatiot – ottaako herttuatar mallia toisesta hovin hyljeksitystä jäsenestä?Spekulaatiot alkoivat: Solmitaanko brittihovissa pian liitto, joka ei olisi tullut kuuloonkaan prinssi Philipin eläessä?Herttuatar Camilla 73 vuotta! Näin kuninkaallinen on muuttunut brittihovin kuuluisimmasta salarakkaasta arvostetuksi kruununprinssin puolisoksiKohusukulaisia, historiallisia häitä, uusia perillisiä – tältä näytti brittihovin tapahtumarikas vuosi 2018
Britannian kuninkaallisetKuningatar ElisabetEroKuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Britannian kuninkaalliset
  • Eilen09:21
    Herttuatar Meghan

    Herttuatar Meghan palaa valkokankaalle – näyttelemään itseään

  • ti16:11
    David Beckham

    David Beckham on nyt ritari

  • 2.11.20:36
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä – kaksi uhria yhä hengenvaarassa

  • 2.11.16:33
    Andrew Mountbatten Windsor

    Falklandissa sotinut ex-prinssi Andrew menettää myös sotilasarvonsa

  • 2.11.12:03
    Andrew Mountbatten Windsor

    Kuninkaallisasiantuntija: Brittihovi otti kovat keinot käyttöön