Britannian EU-erolle annetaan näillä näkymin lisäaikaa vähintään vuoden loppuun, kun EU-johtajat kokoontuvat kriisikokoukseen Brysselissä illalla.
Britannia itse olisi venyttänyt brexitin vain kesäkuun loppuun, mutta EU-maat suhtautuvat epäillen siihen, onko muutaman kuukauden lykkäys riittävä. Tällä hetkellä näyttää siltä, että enemmistö jäsenmaista kannattaa pidempää lisäaikaa.
Päätös pitää tehdä illallispöydän ääressä kuitenkin yksimielisesti. Toistaiseksi päätösluonnoksessa ei ole otettu kantaa lisäajan päättymispäivään, vaan EU-johtajat päättävät asiasta vasta illalla.
Pääministeri Theresa May tapaa kokouksen aluksi EU-johtajat, minkä jälkeen 27 päämiestä ja -naista jatkavat keskenään. Suomesta paikalla on pääministeri Juha Sipilä (kesk.).
Päätöksiä on tehtävä, sillä Britannia jättää EU:n perjantaina puolilta öin, ellei lisäajasta päästä yhteisymmärrykseen.
Kuinka paljon brexitiä viivytetään?
Kiinnostava kysymys on, onnistuuko pääministeri May myymään omilleen aiottua pidemmän lisäajan. Konservatiivien kovimmat brexitin kannattajat ovat vastustaneet pitkää viivytystä. Eilen Ranskassa ja Saksassa vierailleen Mayn on kuitenkin tulkittu olevan valmis pidempään lykkäykseen.
Pöydällä on niin sanottu joustava lisäaika eli "flextension", joka antaisi Britannialle mahdollisuuden lähteä unionista aiemminkin, jos Britannian parlamentti on onnistunut hyväksymään EU-erosopimuksen.
Pidemmän lisäajan puolesta puhuu se, ettei EU-johtajien tarvitsisi raahautua hätäkokouksiin tämän tästä, ja EU:n agendalle saataisiin muitakin asioita kuin brexit. Toisaalta EU-maat kaipaavat takeita siitä, ettei vastentahtoisesti jäsenenä roikkuva Britannia ala kampittaa EU:n yhteistä päätöksentekoa.
