Britannian eroaminen EU:sta kuun lopun takarajaan mennessä ei enää ole mahdollista, sanoo Helsingin yliopiston Eurooppa-tutkimuksen keskuksen yliopistotutkija Timo Miettinen.
Brittiparlamentti torjui eilen pääministeri Boris Johnsonin esityksen viedä brexit-lakipaketti läpi parlamentista pika-aikataululla. Sen jälkeen Johnson ilmoitti, että brexit-sopimuksen ratifiointi on toistaiseksi keskeytetty.
Lue myös: Britannian parlamentti torjui brexit-lain pikakäsittelyn – toteutuuko Johnsonin uhkaus uusista vaaleista?
Miettisen mukaan Johnsonin ilmoitus viittasi siihen, että pääministeri ei enää tavoittele kuun lopun takarajaa, vaan lähtee seuraavaksi neuvottelemaan EU:n kanssa lisäajasta.
– Kun aikataulu – joka oli todella kunnianhimoinen – kaatui eilisessä äänestyksessä, se tarkoitti myös takarajan kaatumista. En usko sellaiseen ratkaisuun, jossa iso lakiesitys saataisiin enää lokakuun lopun puitteissa maaliin, Miettinen sanoo.
Tusk suositti lisäajan antamista
Jo viime viikonloppuna Johnson joutui nöyrtymään ja hakemaan lisäaikaa EU-erolle 31. tammikuuta saakka. Miettisen mukaan seuraava keskeinen kysymys on, mitä EU-maat tekevät pyynnön suhteen.
– Tänään ja huomenna pallo on EU:n puolella. Kysymys lisäajan pituudesta ja luonteesta on lähipäivinä seuraava keskeinen päätös, Miettinen sanoo.
