Eurooppa-neuvoston puheenjohtaja Donald Tusk suosittaa EU-maille, että ne hyväksyvät Britannian pyynnön brexitin lykkäämisestä. Tusk kertoi asiasta myöhään tiistai-iltana Twitterissä.
Tusk kirjoitti suosittavansa lisäaikaa Britannialle sen jälkeen, kun Britannian pääministeri Boris Johnson keskeytti erosopimuksen ratifioinnin. Tavoitteena on myös välttää Britannian ero EU:sta ilman sopimusta.
Tusk kertoi suosittelevansa asiassa kirjallista menettelytapaa, mikä tarkoittaa, että 27 EU-jäsenmaan johtajien ei tarvitsisi kokoontua hätäkokoukseen.
Pääministeri Johnson joutui lauantaina nöyrtymään ja hakemaan lisäaikaa EU-erolle 31. tammikuuta saakka. Uutistoimiston AFP:n EU-virkamieslähde vahvisti, että Tusk suositteli tammikuun lopulle saakka ulottuvan lykkäyksen hyväksymistä.
Ranskan Eurooppa-asioista vastaava ministeri Amelie de Montchalin sanoi, että maa on avoin "usean päivän tekniselle" brexit-lykkäykselle, mutta sulkee pois mahdollisuuden palata neuvottelupöytään.

