Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Britannia on virallisesti eronnut Euroopan unionista – juhla ja suru sekoittuivat saarivaltion kaduilla, kun brexit viimein muuttui todeksi

4:13Pääseekö Britanniaan henkilökortilla ja mitä kännykkäpuhelu maksaa? Näin Brexit vaikuttaa matkailijaanVideo: Pääseekö Britanniaan henkilökortilla ja mitä kännykkäpuhelu maksaa? Näin Brexit vaikuttaa matkailijaan.
Julkaistu 01.02.2020 04:50

MTV UUTISET – STT

Lontoon keskustassa parlamenttitalon kupeessa kellot soivat ja Britannian liput heiluivat myöhään perjantaina, kun brexitin kannattajat juhlivat lähtöä EU:sta. Kellon lyödessä paikallista aikaa 23, brexit muuttui todeksi.

Tihkusateinen ilta ja mutavelliksi tallaantunut nurmikko eivät latistaneet juhlijoiden riemua. Osa ihmisistä korkkasi kuohuviinipulloja ja toivotti toisilleen hyvää brexit-päivää.

Keski-Englannista Nuneatonin kaupungista varta vasten tapahtumaa varten Lontooseen saapuneet Alwyn ja John Waine kuvailivat tunnelmiaan fantastisiksi.

– Tämä on fantastista, aivan mahtavaa, John Waine totesi muutama minuutti eron jälkeen.

– Nyt meidän pitää näyttää, että saamme tämän toimimaan. Hallituksemme pitää näyttää se.

Brexit-juhlan ohjelmassa oli puheita ja isänmaallisia lauluja. Parlamentin kupeessa kajahtivat yhteislauluna muun muassa Rule Britannia ja God Save the Queen.

Illan puhujista suurimmat suosionosoitukset sai brexitin puolesta vuosikymmeniä kampanjoinut Nigel Farage. Hän kutsui EU-eroa tärkeimmäksi yksittäiseksi hetkeksi modernin Britannian historiassa.

– Siitä, mitä nyt tapahtuu, ei ole enää paluuta. Kun olemme lähteneet, me emme ikinä mene takaisin! Farage huudatti yleisöä.

Johnson lupaili saattaa Britannian yhtenäiseksi

Lontoon katukuvassa eropäivä ei muuten merkittävästi näkynyt, sillä suuresta kansanjuhlasta ei ollut kyse. Brexit jakaa brittejä, ja monille ero merkitsi pelkkää alakuloa.


Pääministeri Boris Johnson kertoi uskovansa Britannian astuvan "uuteen ystävällismielisen yhteistyön aikaan" EU:n kanssa. Pääministerin videoitu puhe julkaistiin tuntia ennen EU-eroa.

Eroprosessia sitkeästi läpi juntannut Johnson lupasi eron olevan mahdollisuus uskomattomaan menestykseen. Tie tosin saattaa olla töyssyinen, hän lisäsi.

Johnson sanoi tiedostavansa, että samalla kun ero on monille toivon hetki, voi osa ihmisistä kokea ahdistusta ja menetyksen tuskaa.

–  Sitten on vielä kolmas ryhmä, ehkä kaikkein suurin, joka oli alkanut pelätä, ettei tämä poliittinen kahnaus lopu koskaan, pääministeri kuvaili.

Johnson sanoi ymmärtävänsä kaikkien tunteita.

–  Hallituksemme tehtävä – minun tehtäväni – on saattaa maa yhtenäiseksi ja viedä sitä eteenpäin.

Brexitiä ei voi peruuttaa

Britannia ensimmäinen maa, joka on eronnut EU:sta. Vuoden loppuun asti kestävänä siirtymäaikana Britannialle kuitenkin kuuluvat EU-jäsenen oikeudet ja velvollisuudet. Esimerkiksi matkustaminen ja kaupankäynti jatkuvat entiseen tapaan.

Britannia ei kuitenkaan osallistu enää EU:n päätöksentekoon. Seuraavaksi Britannia ja EU alkavat neuvotella uudesta suhteestaan.

EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen sanoi perjantaina unionin tavoittelevan mahdollisimman hyvää suhdetta Britannian kanssa brexitin toteuduttua. Brysselissä puhunut von der Leyen kuitenkin korosti, että Britanniasta tulee EU-eron myötä ulkopuolinen maa, jonka asema ei voi koskaan olla yhtä hyvä kuin unionin jäsenenä.

Brexitiä ei voi enää peruuttaa. Jos Britannia jossain vaiheessa haluaisi palata EU:n jäseneksi, olisi asiasta käytävä uudet jäsenyysneuvottelut.

Lisää aiheesta:

Britanniassa alkaa nyt uusi aika – tänä yönä EU-eron kannattajat juhlivat ja vastustajat surevatHistoriallinen hetki koittaa ensi yönä Suomen aikaa: Britannia eroaa Euroopan unionista – brexitin kannattajat juhlivat LontoossaNyt se on varmaa: EU-parlamentti hyväksyi brexitinBritannia juhlii EU-eroaan ensi perjantaina valoshowlla, mutta mikä kaikki lopulta muuttuu? Suuri mullistus on totta vasta katkerien neuvottelujen jälkeenEuroopan unionin johto allekirjoitti brexit-paperit – EU-eroa juhlitaan Britanniassa kuun lopussa: "Aloitamme uuden luvun"Suomalainen Kimi Salosta haisteli brexit-tunnelmaa Lontoossa – "Brexit voi olla tie fixittiin"
BrexitEUIso-BritanniaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta