Ammattinyrkkeilijät Eemeli Katajisto ja Jarkko Putkonen saavat vastaansa serbialaisnyrkkeilijät 31. maaliskuuta Barona Areenalla Espoossa pidettävässä ammattinyrkkeilyillassa, jonka pääottelussa Eva Wahlström ottelee ylemmän höyhensarjan Euroopan mestaruudesta Unkarin Agota Ilkoa vastaan.
Suomea useissa arvokilpailuissa edustanut kuusinkertainen amatöörien Suomen mestari Eemeli Katajisto, 26, ottelee Espoossa ensimmäisen ammattilaisottelunsa. Turkulainen saa nelieräiseksi kaavaillussa taistossa vastaansa Serbian Robert Halasin, jolla on takanaan kaksi tappiollista ammattilaisottelua.
- Uskoisin kaverin tyylin sopivan minulle. Hän on hieman minua lyhyempi perusnyrkkeilijä. Olen valmistautunut ottelemaan täydet neljä erää, mutta tyrmäyskin maistuisi, Katajisto kertoo.
Kertaalleen amatöörien Suomen mestaruuden voittanut ja kaikissa neljässä ammattilaisottelussaan vastustajansa kukistanut halikkolainen Jarkko Putkonen, 27, kohtaa kuusieräisessä ottelussa Serbian Simon Imren, joka on voittanut 11 nyrkkeilyottelustaan kolme.
Kovaiskuinen ja erittäin aggressiivisesti hyökkäävä Simon on menestynyt kansainvälisesti potkunyrkkeilyssä. Hän on voittanut useita kansainvälisiä turnauksia iskenyt muun muassa lappeenrantalaisen hyvän tason potkunyrkkeilijän Joni Porkan keskeytyskuntoon heti avauserässä.
- Serbialainen vaikuttaa sitkeältä kaverilta, joten varmasti on vauhdikas matsi tulossa. Elän nyt unelmaani, kun olen pikkupojasta asti haaveillut ammattinyrkkeilijän urasta, Putkonen kertoo.
MTV3 MAX ja Katsomo.Fi näyttävät tapahtuman suorana lähetyksenä 31.maaliskuuta.
Lue myös:
Jokisella puhdas voittorivi - "Nyt katson onko minusta huipulle"