Bottas tyytymätön tallin taktiikkaan – ”Ei siinä ehdi vänkäämään”

Valtteri Bottas, Pascal Wehrlein, 2016
xpbimages.com
Julkaistu 29.05.2016 17:49
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Valtteri Bottas uskoi, että hän olisi pystynyt saavuttamaan uransa ensimmäiset pisteet Monacon katuradalta, jos Williams-talli olisi ollut terävämpi varikkokutsussaan.

Bottas otettiin ensimmäisten joukossa varikolle, kun rata alkoi kuivua. Tämä ei kuitenkaan toiminut ja Bottas jäi muun muassa Manorin Pascal Wehrleinin taakse.

– Olihan se haastavaa ja totta kai harmittaa, ettei yhtään pisteitä tullut, Bottas totesi MTV Sportille.

– Minun mielestäni vähän väärään aikaan pysähdyttiin. Olin Manorin auton takana enkä päässyt ohi. Siinä meni paljon aikaa ja hyvä sijoitus hukkaan. Vähän harmi, hän jatkoi.

Bottas kertoi, ettei hänellä ollut kutsun käytyä aikaa kysyä tallin suunnitelmista.

– Tiimi sanoi minulle viimeisellä sektorilla, että nyt tullaan sisään ja se on niin myöhään, ettei siinä ehdi alkaa vänkäämään. Siinä tullaan sisään sitten ja vähän hidas oli varikkopysähdys tällä kertaa. Sen takia jäin parin auton taakse. Kisa oli melkein siinä.

Tuoreimmat aiheesta

Monacon GP